Hołowni nie udało się stworzyć koła poselskiego

Karol Kwiatkowski8 grudnia, 20205 min

W kwestii budowania w Sejmie koła poselskiego zeszło mi trochę ciśnienie; myślę, że koło powstanie, może nawet w tym roku, ale ten główny motor naszej politycznej przyszłości jest jednak też przecież w innym miejscu, jest też poza Sejmem – powiedział PAP lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

„Z jednej strony wiem jak potrzebne jest nam koło lub klub w Sejmie, bo to jest kwestia sprawczości politycznej, obecności w mediach, przydziału czasu w sejmowych debatach, ale w porównaniu z wrześniem czy październikiem trochę zeszło mi w tej kwestii ciśnienie” – przyznał Hołownia, zapytany przez PAP o możliwość zawiązania w Sejmie do końca bieżącego roku koła Polski 2050. Obecnie w Sejmie Ruch Polska 2050 reprezentuje b. posłanka Lewicy Hanna Gill-Piątek.

„Coraz wyraźniej widzę, że ludzie w tej trudnej chwili potrzebują nowej, a nie starej polityki, nowego rozdania” – dodał Hołownia. Jego zdaniem Polska 2050 powinna skupić się na tym, aby mieć „świetnych posłów w nowym rozdaniu, a nie próbować nadmiernie wkręcać się, wciskać się w stary układ sił, który musi po prostu odejść”.

Jak zaznaczył, Polska 2050 prowadzi rozmowy tylko z tymi posłami, co do których jakości pracy jest przekonana. „Rozmawiamy nie o stołkach – bo przecież żadnych nie mamy – a o wizji Polski, wizji polityki. Sprawdzamy, czy mamy to samo DNA – zaznaczył polityk. Dodał, że Polska 2050 jest otwarta na rozmowy z parlamentarzystami, ale pośpiech jest w tej sprawie złym doradcą.

„Myślę, że koło będzie, może nawet w tym roku, ale ten główny motor naszej politycznej przyszłości jest dziś jednak też w innym miejscu, jest też poza Sejmem, w obywatelskiej działalności, wśród tych, którzy nie czują się w nim jeszcze reprezentowani, a są wkurzeni na władzę” – oświadczył Hołownia.

Zapytany, jak ocenia rok swojej obecności w polityce, zaznaczył, że nie żałuje decyzji o wejściu w politykę i starcie w wyborach prezydenckich.

„Jesteśmy w najtrudniejszym momencie historii Polski od 30 lat. Bycie teraz w miejscu w którym można mieć jakiś wpływ na rzeczywistość, nie tylko ją komentować jako publicysta, jest rzeczywiście olbrzymim wyzwaniem” – stwierdził.

Hołownia ocenił, że pandemia koronawirusa zmieniła i zdynamizowała współczesną scenę polityczną. „Cały czas musimy maszerować i rozwijać naszą ofensywę. Na pewno pandemia tak przebudowała scenę polityczną, że jest dziś na niej miejsce dla nowych głosów, ludzie przekonali się na własnej skórze jak niewydolna jest dotychczasowa polityka” – powiedział.

Ocenił też, że w pandemii politykę robi się trudniej, ponieważ nie ma możliwości bezpośredniego kontaktu z ludźmi, co, zauważył, w przypadku tworzącej się organizacji jest ważne. (PAP)

autor: Monika Zdziera

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk