Sanepid z policją skontrolował od 1 grudnia blisko 6900 placówek handlowych i usługowych

Karol Kwiatkowski7 grudnia, 202013 min

Sanepid wraz z policją od 1 grudnia skontrolował 6879 placówek handlowych i usługowych oraz 54 stoki narciarskie pod kątem przestrzegania przepisów epidemiologicznych. W tym czasie wystawiono 10 mandatów karnych i 640 pouczeń – wynika z danych przekazanych PAP przez rzecznika prasowego GIS Jana Bondara.

Jak wynika ze statystyki od początku grudnia najwięcej obiektów handlowo-usługowych skontrolowano w województwie śląskim – 1031, najmniej w województwie podlaskim – 133. Spośród 10 wystawionych mandatów karnych w tym okresie 5 dotyczyło woj. śląskiego, po dwa wystawiono w woj. mazowieckim i woj. warmińsko-mazurskim, jeden w woj. śląskim.

Natomiast w sobotę, 5 grudnia przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej samodzielnie skontrolowali 299 placówek handlowych i trzy stoki narciarskie, a wspólnie z policją przeprowadzili tego dnia 1880 kontroli punktów handlowo-usługowych i 23 stoków. Wystawiono w tym czasie 5 mandatów karnych (wszystkie w woj. małopolskim) i 122 pouczeń.

Galerie handlowe zostały ponownie otwarte w sobotę 28 listopada. Handel w nich odbywa się zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi, które dotyczą limitu klientów (maksymalnie jeden na 15 m kw.) i obowiązku zakrywania nosa i ust.

Natomiast warunkiem działania ośrodka narciarskiego lub stacji narciarskiej jest to, by na ich terenie przebywała maksymalnie jedna osoba na 100 m kw. Dodatkowo pracownicy zorganizowanych terenów narciarskich, kolei linowych i wyciągów narciarskich oraz stacji turystyczno-narciarskich nosić muszą maseczki i rękawiczki, mieć dostęp do środków do mycia i dezynfekcji rąk. Narciarze i snowboardziści muszą zachować dystans w kolejkach. Przy wyciągach otwarte są często punkty gastronomiczne, gdzie posiłki serwowane są z okienka.

Rzecznik rządu Piotr Müller w Programie Trzecim Polskiego Radia stwierdził w czwartek, że przedsiębiorstwa, które świadomie łamią przepisy sanitarne, po ukaraniu stracą możliwość skorzystania z tarczy antykryzysowej. Dzień wcześniej premier Mateusz Morawieckiego podczas internetowej sesji pytań i odpowiedzi powiedział, że sklepy i galerie, które nie będą przestrzegać zasad sanitarnych, będą zamykane.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Leszek

    7 grudnia, 2020 at 3:32 pm

    Złodzieje i bandyci mają chwilę wytchnienia.
    Brawo policja!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk