Putin wydał polecenie: za tydzień ruszają szczepienia lekarzy i nauczycieli

Paweł Skutecki2 grudnia, 20204 min

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił w środę rozpoczęcie w przyszłym tygodniu szerokich szczepień przeciw Covid-19; w pierwszej kolejności zaszczepieni mają być lekarze i nauczyciele. Putin zapewnił, że Rosja może wyprodukować odpowiednią ilość szczepionki.

Putin powiedział, że w najbliższym czasie zostanie wyprodukowanych w Rosji ponad 2 mln dawek szczepionki Sputnik V. „Daje nam to możliwość rozpoczęcia szczepień jeśli nie masowych, to na szeroką skalę” – ocenił.

Jako termin rozpoczęcia szczepień prezydent Rosji wskazał koniec przyszłego tygodnia. Wymienił lekarzy i nauczycieli jako „dwie pierwsze grupy ryzyka”, od których należy rozpocząć tę kampanię.

Wicepremier Tatiana Golikowa zaznaczyła, że władze rozpatrują także rozszerzenie szczepień poza te dwie grupy. Galikowa wymieniła grudzień br. jako termin rozpoczęcia szczepienia, które – jak wyjaśniła – będzie dobrowolne i bezpłatne.

Wcześniej wicepremier zwracała się do władz regionów Federacji Rosyjskiej o poinformowanie, jakie są możliwości rozpoczęcia w każdym regionie masowych szczepień wśród ludności.

Twórcy Sputnika V zapewnili pod koniec listopada br., że skuteczność preparatu sięgała 95 proc. po upływie 42 dni od podania pierwszej dawki. Wcześniej mówili, że efektywność ta po upływie 28 dni od pierwszej dawki wynosi 91 procent.

Sputnik V, opracowany przez ośrodek im. Nikołaja Gamalei, podlegający ministerstwu zdrowia we współpracy z ministerstwem obrony Rosji został zarejestrowany oficjalnie w sierpniu br., jeszcze przed ukończeniem wszystkich badań klinicznych. Badacze z innych krajów krytycznie oceniali ten pośpiech. Wielu rosyjskich lekarzy w ankiecie przeprowadzonej na specjalistycznym serwisie internetowym dla medyków wyraziło brak zaufania do preparatu.

O szczepieniu lekarzy i nauczycieli jako grup ryzyka mówiono w Rosji od miesięcy i szczepienia osób chętnych w tych grupach rozpoczęły się jesienią. Temat masowych szczepień pojawił się na ubiegłotygodniowej naradzie Golikowej z władzami regionów. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewniał ostatnio, że szczepienia będą dobrowolne i zastrzegł, że z tego powodu nie należałoby mówić o nich jako „masowych”.

W Moskwie o szerokich szczepieniach mówił mer Siergiej Sobianin. Informował on, że przygotowanych zostało już 300 punktów, w których prowadzone będą szczepienia, ale nie podał terminu, w jakim rozpocznie się ta procedura.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk