Rząd chce w styczniu zacząć masowe szczepienia przeciw COVID-19

Karol Kwiatkowski1 grudnia, 202014 min

Jeżeli szczepionka na COVID-19 trafi do Polski na przełomie grudnia i stycznia, będziemy gotowi w styczniu do rozpoczęcia programu szczepień – mówił we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że szczegółowe informacje ogłosi w tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki.

Szef KPRM został zapytany w TVN24, kiedy pierwszy polski pacjent zostanie zaszczepiony na COVID-19. „To przede wszystkim zależy od producentów i dostawców szczepionek. Zgodnie z ich deklaracjami, te szczepionki trafią na przełomie grudnia i stycznia do Polski. W tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki ogłosi założenia programu szczepień, który się rozpocznie w Polsce niezwłocznie po tym, jak szczepionki zostaną do naszego kraju dostarczone” – powiedział.

Dodał, że zgodnie z deklaracjami producentów szczepionki powinny trafić do Polski na przełomie grudnia i stycznia. „Jeżeli tak się stanie, my będziemy gotowi w styczniu do rozpoczęcia całego programu szczepień” – powiedział Dworczyk pytany, czy szczepienia są możliwe już w styczniu.

W kontekście poniedziałkowego wpisu premiera w mediach społecznościowych, który brzmi: „Wygrywamy z epidemią! Liczba zakażeń spada! Do czasu otrzymania szczepionki stosujmy to, co po prostu działa”, Dworczyk został zapytany, czy będą zmiany w planach np. dotyczących kumulacji ferii. Szef KPRM odpowiedział, że nie ma takiej dyskusji. „Nie sądzę, żeby ona się pojawiła” – dodał. „Mamy okres, kiedy pandemia cały czas jest groźna i nie możemy ryzykować zdrowiem i życiem Polaków” – podkreślił.

Dworczyk został też zapytany o poniedziałkową wypowiedź wicepremiera Jarosława Gowina, który stwierdził, że w poprzednią niedzielę zadzwonił do niego prezydent Andrzej Duda i „bardzo stanowczo” powiedział mu, że nie zaakceptuje zamknięcia stoków narciarskich. Według Gowina, prezydent zaapelował też, aby wypracował on „wraz z branżą narciarską, specjalne procedury sanitarne”. „Co też się stało i co umożliwiło otwarcie stoków” – dodał Gowin.

W reakcji na tę wypowiedź szef KPRM stwierdził, że nie są to decyzje wicepremiera, a Rady Ministrów. „Nie znam tej wypowiedzi i o tyle wydaje mi się to niemożliwe, że wszystkie tego rodzaju decyzje są omawiane na rządowym zespole zarządzania kryzysowego, a potem w tej sprawie, w takich konkretnych ograniczeniach, to Rada Ministrów podejmuje rozporządzeniem decyzję” – powiedział Dworczyk. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • zdzichol

    1 grudnia, 2020 at 1:03 pm

    „Szczepić” będą w Wojskowych Centrach Mengelizmu, opornych zawloką siłą.

    Szczepionki wymagają -80st.C więc tylko w takich Centrach Mengelizmu „szczepienie” jest możliwe.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk