Rosja/ Prokuratura: przesłaliśmy Polsce wniosek o pomoc prawną ws. katastrofy smoleńskiej

Magdalena Targańska25 listopada, 202013 min

Rosyjska Prokuratura Generalna oświadczyła, że wysłała do polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości wniosek o stenogram rozmowy telefonicznej prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego z bratem, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, przed katastrofą samolotu Tu-154M 10 kwietnia 2010 roku.

Rzecznik prokuratury Andriej Iwanow powiedział w środę, że strona rosyjska wnioskuje o „fonogram i stenogram rozmowy telefonicznej” i że prokuratura skierowała do Polski wniosek o pomoc prawną. Według jego słów informacje na temat tej rozmowy „wymagają oceny rosyjskich organów śledczych”.

Rosyjska agencja TASS, informując o wniosku prokuratury, podała ze swej strony, że jest to wniosek o pomoc prawną „w sprawie karnej dotyczącej katastrofy samolotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2010 roku pod Smoleńskiem, z prośbą o przekazanie fonogramu jego rozmowy telefonicznej z bratem w czasie lotu”.

Prokuratura oświadczyła, jak pisze TASS, że powodem wniosku są „rozpowszechnione w mediach w Polsce nowe informacje”. RIA Nowosti wymienia w tym kontekście wywiad byłego sędziego Wojciecha Łączewskiego dla „Gazety Wyborczej”.

Prokurator Iwanow oznajmił w środę, że strona rosyjska „nie ma wątpliwości w sprawie przyczyn katastrofy”. „Wszystkie dane zebrane przez śledczych rosyjskich świadczyły o błędach w działaniach załogi” – powiedział rzecznik Prokuratury Generalnej.

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M z polską delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent RP prof. Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią oraz wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych. Wrak samolotu do tej pory pozostaje na płycie lotniska Smoleńsk Północny. Strona rosyjska powtarza, iż – jak to określa – stanowi on dowód rzeczowy w toczącym się w Rosji śledztwie.

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • zdzichol

    25 listopada, 2020 at 7:00 pm

    Polska/Prokuratura: Przesłaliśmy Rosji wniosek o pomoc prawną w uzyskaniu zapisu rozmów 'wieży’ z pilotami i z LOGIKĄ w Moskwie.

    Przesłaliśmy go bardzo dawno! Gdzie te zapisy!?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk