Premier Boris Johnson: wyniki szczepionki AstraZeneca są fantastyczne

Karol Kwiatkowski23 listopada, 202022 min

Brytyjski premier Boris Johnson nazwał w poniedziałek „fantastyczną wiadomością” to, że opracowana przez firmę AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordki szczepionka przeciw Covid-19 może być skuteczna nawet w 90 proc.

„Niewiarygodnie ekscytująca wiadomość, że oksfordzka szczepionka okazała się tak skuteczna w testach. Przed nami jeszcze dalsze kontrole bezpieczeństwa, ale to fantastyczne wyniki. Dobra robota naszych wspaniałych naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i AstraZeneca oraz wszystkich, którzy zgłosili się na ochotnika do testów” – napisał w Johnson na Twitterze.

W poniedziałek rano brytyjska firma AstraZeneca ogłosiła, że opracowana przez nią razem z naukowcami z Uniwersytetu w Oxfordzie szczepionka przeciw Covid-19 wykazuje, przy optymalnym dawkowaniu, skuteczność do ok. 90 proc. To trzecia zachodnia szczepionka, która dała pozytywne wyniki – poprzednie opracowały amerykański koncern Pfizer wraz z niemiecką formą biotechnologiczną BioNTech oraz amerykańska firma Moderna.

Wielka Brytania zamówiła 100 mln dawek szczepionki AstraZeneca, a także 40 mln tej opracowanej przez Pfizera i 5 mln przez Modernę. Ponadto zawarła jeszcze cztery wstępne umowy z innymi producentami potencjalnych szczepionek, nad którymi prace jeszcze trwają. (PAP)

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

 • jakub

  23 listopada, 2020 at 12:35 pm

  zaraz zaraz to Premier Johnson robi teraz PR firmom farmaceutycznych…jak Schroeder..zostanie chyba jakims wice..po zakonczeniu kariery politycznej.

  Reply

  • zdzichol

   23 listopada, 2020 at 12:59 pm

   „Rząd Wielkiej Brytanii przygotowuje się na falę NOP-ów. Co robi nasz rząd w tym czasie?

   Przypomnijmy co powiedział polski minister zdrowia: „My planujemy zaszczepić całą populację dorosłych. Ta populacja to 31 mln ludzi, bo tyle osób ukończyło 18 lat”.” (https://naszapolska.pl/2020/11/17/wielka-brytania-szykuje-sie-na-fale-nop-ow-po-szczepionce-przeciwko-covid-19/)

   Konsekwencja tych ludzi i ich skoordynowane działanie na całym niemal świecie jakoś mało kogo dziwi. Nieliczni protestujący są gazowani i pałowani.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk