Stanowczy głos kardynała Ruiniego w obronie św. Jana Pawła II

Karol Kwiatkowski21 listopada, 202014 min

W trwającej w mediach we Włoszech i innych krajach dyskusji wokół raportu Watykanu na temat ukaranego za pedofilię byłego kardynała Theodore’a McCarricka i roli otoczenia Jana Pawła II najmocniej w obronie polskiego papieża wystąpił włoski kard. Camillo Ruini.

„Ręce precz od Jana Pawła II” – to tytuł opublikowanego przez włoski dziennik „Il Foglio” wywiadu z 89-letnim byłym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch i byłym wikariuszem generalnym diecezji rzymskiej, który blisko współpracował z nim przez dwie dekady.

Kardynał Ruini skomentował tam m.in. niedawny artykuł na łamach dziennika „New York Times”, w którym napisano, że polski papież został za szybko kanonizowany.

Dziennik „National Catholic Reporter” zaapelował zaś o to, żeby znieść kult świętego Jana Pawła II.

We włoskiej prasie trwa od chwili publikacji raportu o sprawie McCarricka dyskusja o tym, czy polski papież w ogóle o niej wiedział, czy też, jak podkreśla wielu watykanistów, został całkowicie oszukany.

Kardynał Ruini w nagłośnionej przez włoskie media i oficjalny portal Vatican News wypowiedzi oświadczył: „Ten, kto kwestionuje świętość Karola Wojtyły, a są wśród nich różni katolicy, nie wie co mówi”.

Nie zgodził się z opinią, że Jan Paweł II został za szybko ogłoszony świętym. Podkreślił, że cały proces beatyfikacyjny, a potem kanonizacyjny przebiegał w sposób regularny, z zachowaniem wszelkich norm.

Włoski dostojnik zapewnił, że zawsze był przeświadczony o tym, że ma do czynienia z wielkim świętym.

„Kto kwestionuje jego świętość, jest zaślepiony przez uprzedzenia i nie wie, co mówi. Jest to szczególnie przykre, gdy takie stanowisko zajmują katolicy” – podkreślił kard. Camillo Ruini.

Jego zdaniem, „fałszywe i niesprawiedliwe” jest zarzucanie Janowi Pawłowi II „powierzchowności” w kwestiach nominacji.

Tak skomentował sprawę nominacji dla McCarricka, który w 2000 roku został metropolitą Waszyngtonu, a następnie kardynałem.

Wyraził również przekonanie, że całkowicie wierny Janowi Pawłowi II był jego osobisty sekretarz, obecnie kardynał Stanisław Dziwisz. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • zdzichol

    21 listopada, 2020 at 8:46 pm

    „a są wśród nich różni katolicy”

    ..ba, tym 'katolikom’ należy najpierw zajrzeć w gacie a potem ich wykopać z Kościoła.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk