Prof. Horban: na początku nie będziemy szczepić dzieci

Karol Kwiatkowski20 listopada, 20203 min

Na początku nie będziemy szczepić dzieci na koronawirusa – powiedział w piątek główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban. Dodał, że priorytetem jest ochrona ludzi najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby.

Prof. Horban był pytany w Programie I Polskiego Radia, czy brana jest pod uwagę możliwość obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19. „Myślę, że słowo +brać pod uwagę+ jest adekwatne do tego, co się dzieje. Jeżeli wprowadza się coś, co jest obowiązkowe, to trzeba mieć możliwość wyegzekwowania. Trudno jest mi wyobrazić sobie, że łapie się obywatela na ulicy i szczepi się go przymusowo” – powiedział.

Horban jest również przeciwnikiem karania za odmowę zaszczepienia się. „Tutaj kara jest dość prosta dla niezaszczepionych. Zaczyna się chorować” – podkreślił.

Profesor zwrócił uwagę, że szczepionka będzie dopuszczona do użytku po trzeciej fazie badań klinicznych, które określają bezpieczeństwo i skuteczność na większej liczbie ludzi. „To musi potrwać i musi kosztować. Nie będziemy szczepili przed uzyskaniem tych wyników” – zaznaczył ekspert.

Pytany, czy należy szczepić dzieci, odparł, że one też powinny zostać zaszczepione. Wskazał, że dzieci w szkołach i przedszkolach mają kontakt z patogenami. „Na początku nie będziemy sczepili dzieci.(…) Bo jeżeli szczepionka będzie dostępna w ograniczonym zakresie, to będziemy sczepili ludzi, którzy są najbardziej narażeni na ciężki przebieg choroby” – powiedział.

Dodał, że priorytetem jest szczególna ochrona ludzi narażonych na ciężki przebieg choroby.

Jak poinformował w czwartek resort zdrowia, badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 23 975 osób. Zmarło 637 chorych – najwięcej od początku epidemii. W sumie potwierdzono dotychczas zakażenie u 796 798 osób, zmarło 12 088 chorych.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk