Baner z hasłem „Nigdy nie będziesz szła sama!” na kopcu Piłsudskiego

Magdalena Targańska15 listopada, 20202 min

Na kopcu Piłsudskiego w Krakowie pojawił się w niedzielę baner z hasłem „Nigdy nie będziesz szła sama!”. To kolejna akcja Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

„Mogą nas straszyć, uciszać, ale wspólnoty i solidarności, która powstała nigdy nie zniszczą” – napisały w mediach społecznościowych organizatorki akcji.

Jak wyjaśniły, wywieszenie baneru to wyraz solidarności z kobietami w Polsce, z osobami potrzebującymi aborcji, z uczestnikami i uczestniczkami strajków, masowo ostatnio spisywanych przez policję, z mniejszymi miastami, gdzie organizatorki protestów są represjonowane, z osobami LGBT oraz z ofiarami księży-pedofilów.

Kopiec Piłsudskiego został wybudowany z inicjatywy Związku Legionistów Polskich. W jego usypywaniu w latach 1934-37 uczestniczyli ludzie z całej Polski i w całym kraju zbierano fundusze na ten cel. Ma 35 metrów wysokości i 111 metrów średnicy u podstawy. Jest najwyższym z krakowskich kopców. Złożono w nim ziemię z ponad 4,5 tys. pól bitewnych i miejsc męczeństwa Polaków na całym świecie i dlatego jest też nazywany polską Mogiłą Mogił. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk