Polska„Fakt” nie przeprosił działacza „Solidarności”. Wniosek o egzekucję wyroku

Karol Kwiatkowski14 listopada, 20204 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

„Nie pozwolimy by FAKT nie przeprosił działacza podziemia solidarnościowego, którego pokazano jak przestępcę” – oświadczyła w komunikacie przesłanym PAP Reduta Dobrego Imienia. Fundacja wysłała wniosek o przymusowe wykonanie wyroku sądu w tej sprawie.

Jak przekazała RDI, sprawa ma związek z artykułem dziennika Fakt24.pl zatytułowanym „SKANDAL Ogromne emerytury stalinowskich sędziów” z 2016 r. Publikacja ta dotyczyła w głównej mierze Henryka Kostrzewy – określanego mianem „zbrodniarza komunistycznego”. Z kolei do ilustracji tego tekstu została wykorzystana fotografia Janusza Fatygi działacza opozycji antykomunistycznej.

Działacz pozwał koncern Ringier Axel Springer, wydawcę serwisu Fakt24.pl o naruszenie dóbr osobistych. 6 października br. krakowski sąd apelacyjny wydał w tej sprawie prawomocny wyrok. Zobowiązał pozwanego do publikacji przeprosin na swojej stronie internetowej przez okres jednego miesiąca. Ponadto nakazał zapłacenie Fatydze 25 tys. zł zadośćuczynienia. W połowie października Fatyga złożył wniosek o klauzulę wykonalności.

W czwartek RDI wspierająca działacza opozycji komunistycznej poinformowała, że Sąd Apelacyjny w Krakowie wydał klauzulę wykonalności w sprawie Janusza Fatygi. „Natychmiast wysłaliśmy wniosek o przymusowe wykonanie wyroku, opłacając wszelkie koszty z tym związane. Nie pozwolimy by FAKT nie przeprosił działacza podziemia solidarnościowego, którego pokazano jak przestępcę. Żądamy by FAKT zapłacił 10 tys. zł za każdy dzień braku publikacji. Liczymy, że sąd weźmie pod uwagę że Ringier Axel Springer Polska jest wielkim i majętnym koncernem, a Janusz Fatyga ma prawo oczekiwać by koncern medialny wykonywał prawomocne wyroki” – oświadczyła fundacja.

Janusz Fatyga to m.in. od 1977 r. uczestnik Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela i doradca prawny MKZ oraz Zarządu Regionu „Solidarności” Ziemi Łódzkiej. Od 1981 r. współorganizator łódzkich struktur KPN. Był inwigilowany przez SB do 1990 r. Za swoje poglądy był przez blisko rok internowany. W wolnej Polsce otrzymał m.in. Krzyż Wolności i Solidarności oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziewięć − jeden =