Merkel z Macronem będą walczyć z terroryzmem i reformować Schengen

Paweł Skutecki10 listopada, 202015 min

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron w wystąpieniach po wtorkowym spotkaniu online europejskich liderów, dotyczącym bezpieczeństwa, akcentowali konieczność skoordynowanej, wspólnej odpowiedzi na zagrożenie terroryzmem i reformy strefy Schengen.

Biorąc pod uwagę ostatnie ataki terrorystyczne, Europa musi pilnie zreformować system otwartych granic w ramach strefy Schengen – oświadczyła Merkel po widekonferencji, w której wziął udział również Macron, kanclerz Austrii Sebastian Kurz, premier Holandii Mark Rutte, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Do spotkania doszło w tydzień po ataku dżihadysty w Wiedniu i po kilku zamachach przeprowadzonych przez islamskich radykałów tej jesieni we Francji – przypomina agencja AFP.

Kanclerz Niemiec zaznaczyła, że potępia wszelkie formy nienawiści na tle religijnym. „To nie jest walka islamu z chrześcijaństwem” – podkreśliła dodając, że to demokratyczne społeczeństwo musi walczyć z terrorystycznymi i antydemokratycznymi zachowaniami.

Macron wezwał do skoordynowanej i szybkiej reakcji państw Europy na zagrożenie terroryzmem. „Chcemy, by nasze granice pozostały otwarte, ale chcemy je lepiej chronić” – dodał. Francuski prezydent potępił też „nadużywanie prawa do azylu” przez wiele państwa Europy, na czym korzystają handlarze ludźmi oraz „osoby pochodzące z krajów, które nie są w stanie wojny”.

Według Macrona, państwa Europy muszą rozwijać wspólne bazy danych, wymieniać się informacjami i wzmocnić politykę karną, a także w pełni i z całą surowością wprowadzać w życie środki, które już zostały przyjęte.

Jak przekazał francuski przywódca, podczas spotkania rozmawiano także o „zdecydowanej walce z propagandą terrorystyczną i mową nienawiści w internecie” – relacjonuje AFP. „Internet to przestrzeń wolności”, ale nie może się ona stać „schronieniem dla tych, którzy gardzą naszymi wartościami lub starają się szerzyć śmiercionośne ideologie” – mówił Macron.

„Musimy podchodzić do zagrożeń, przed którymi stoi Europa w bardziej zdecydowany sposób” – powiedział Kurz. Zauważył, że dla Europy zagrożeniem są tysiące przebywających w więzieniach bojowników terrorystycznych, którzy albo przeżyli walki w Syrii i Iraku dla Państwa Islamskiego, albo nie mogli tam wyjechać, ponieważ wcześniej zostali aresztowani. „To są bomby zegarowe. Smutną prawdą jest, że wielu z nich zostanie zwolnionych w ciągu najbliższych lat. Jeśli chcemy chronić naszą wolność, musimy ograniczyć wolność tych ludzi” – AFP cytuje słowa austriackiego kanclerza.

Zagrożona przez dżihadystów Francja chce zmobilizować Europę przeciwko islamskiemu terroryzmowi. Macron zamierza przedstawić pierwsze propozycje związane z tym tematem podczas spotkania Rady Europejskiej 10 grudnia, a jego celem jest zakończenie tych ustaleń podczas francuskiej prezydencji w Radzie UE, w pierwszej połowie 2022 r. – ocenia AFP.(PAP)

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

 • Marcin

  11 listopada, 2020 at 8:57 am

  To się obudzili „rychło w czas…”
  Ale zaraz Soros paluszkiem pogrozi i „wrócą pod miotłe”
  Żenada

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk