Święty Mikołaj oficjalnie rozpoczął świąteczny sezon

Paweł Skutecki7 listopada, 20203 min

„Już czas, aby rozpocząć oczekiwanie na magiczny okres świąt Bożego Narodzenia; nie możemy zapomnieć o pandemii, ale nie może nas to powstrzymać od cieszenia się tą najbardziej wyjątkową chwilą w roku” – powiedział święty Mikołaj prosto z kręgu polarnego.

Tegoroczny świąteczny sezon w wiosce św. Mikołaja w Rovaniemi zainaugurowano w sobotę na około siedem tygodni przed świętami Bożego Narodzenia. To tradycyjne, organizowane od ponad 50 lat wydarzenie, z powodu pandemii odbyło się tylko wirtualnie, a relację można było śledzić na całym świecie za pośrednictwem mediów społecznościowych.

„Upływający rok jest wyjątkowy i wygląda na to, że cień pandemii przykryje świat na dłużej” – przyznał św. Mikołaj w swoim przesłaniu. Zaznaczył przy tym, że „nadal możemy cieszyć się świętami w gronie najbliższych, pamiętając o tym, aby przestrzegać wytycznych i zaleceń dotyczących bezpieczeństwa”.

„Gdy ludzie pytają, czego ja życzę sobie na święta, to w tym roku ponad wszystko chciałbym, by ludzie doświadczyli świąt jako relaksującego i szczęśliwego czasu, który da nam sił” – powiedział św. Mikołaj.

W dniu oficjalnego otwarcia świątecznego sezonu przekazano także tradycyjny prezent od miasta Rovaniemi dla organizacji UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom). Burmistrz miasta Ulla-Kirsikka Vainio poinformowała o kwocie ponad 9 tys. euro przeznaczonej na rzecz potrzebujących dzieci.

Przed czasem pandemii koronawirusa wioskę św. Mikołaja każdego roku odwiedzało ok. pół miliona osób, z czego ponad 100 tys. w grudniu. W tym roku z powodu międzynarodowych ograniczeń w podróżowaniu gości i turystów jest znacznie mniej.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk