PolskaNikt się nie spieszy z zarzutami dla organizatorów ostatnich ulicznych protestów

Karol Kwiatkowski7 listopada, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Prokurator krajowy kazał ścigać organizatorki ulicznych protestów za stwarzanie zagrożenia epidemiologicznego. Wszczęto kilka śledztw, ale prokuratorzy w większości ignorują polecenia przełożonych – czytamy w weekendowym wydaniu „Gazety Wyborczej”.

Dziennik wyjaśnia, że zapytał 46 prokuratur okręgowych, jak przebiega na ich terenie realizacja polecenia prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego, który polecił, aby prokuratorzy prowadzący postępowania związane z odbywającymi się protestami bezzwłocznie przeprowadzali czynności i wydawali decyzje procesowe.

„Prokurator krajowy wskazał nawet konkretny paragraf: sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego (art. 165 Kodeksu karnego). Grozi za to nawet osiem lat więzienia” – przypomina „Gazeta Wyborcza”.

Pytania, które dziennik skierował do prokuratur okręgowych, dotyczyły tego, czy na ich terenie wszczęto śledztwo w sprawie narażenia na niebezpieczeństwo uczestników protestów lub czy zlecono zbieranie dowodów w tej sprawie. Gazeta podała, że odpowiedziało jej 15 prokuratur i żadna z nich nie potwierdziła wszczęcia śledztwa.

„GW” zaznaczyła, że „Prokuratura Krajowa twierdzi jednak, że takie postępowania już się toczą”. „Na chwilę obecną Prokuratura Krajowa została poinformowana o wszczęciu z art. 165 Kodeksu karnego kilku postępowań przygotowawczych. Postępowania te prowadzone są w sprawie, a czynności prowadzą w nich funkcjonariusze policji” – podał dziennikowi wydział prasowy PK.

PK poinformowała również – jak przytacza „Wyborcza” – że „na terenie całego kraju trwają czynności sprawdzające w kierunku zbadania, czy przy organizacji zgromadzeń w ostatnim czasie popełniono czyny wyczerpujące znamiona przestępstwa. (…) Prokuratury te będą niezwłocznie informować Prokuraturę Krajową po podjęciu decyzji procesowych”.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

cztery × jeden =