PolitykaKO żąda zwołania RBN i jak najszybciej posiedzenia Sejmu

Magdalena Targańska Magdalena Targańska6 listopada, 20206 min

KO żąda od prezydenta zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego, oczekuje też zwołania jak najszybciej posiedzenia Sejmu, aby przygotować rozwiązania, które pomogą przedsiębiorcom w czasie lockdownu – mówili na piątkowej konferencji prasowej posłowie Marcin Kierwiński i Dariusz Rosati.

Przedstawili osiem pomysłów Koalicji Obywatelskiej, co należy zrobić, aby pomóc przedsiębiorcom.

Marcin Kierwiński przypomniał, że w piątek we wszystkich województwach odbywają się konferencję parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej, „wzywające rząd do pracy”.

„Chcemy jasno powiedzieć, że jesteśmy gotowi do pracy” – mówił sekretarz generalny PO. „Jesteśmy gotowi przyjechać do Sejmu i pracować. W weekend, poniedziałek, wtorek, każdy dowolny dzień, musimy pomóc przedsiębiorcom” – dodał.

„Ucieczka rządu PiS przed posiedzeniem Sejmu to rzecz skandaliczna. Sześć miesięcy ten rząd zmarnował, a dziś okazuje się, że chcą marnować kolejne dwa tygodnie, czekając na swoje partyjne układanki, czy dogadają się z Ardanowskim, czy nie” – przekonywał Kierwiński. Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski jest w grupie 15 posłów PiS zawieszonych w prawach członka partii po głosowaniu nad tzw. piątką dla zwierząt. Powiedział on w piątek, że część tych posłów, „upokorzonych zawieszeniem”, chce utworzyć w Sejmie własne koło.

Kierwiński dodał, że „polscy przedsiębiorcy wołają o pomoc i z dnia na dzień dowiadują się, że będą musieli zamknąć swoje biznesy”. „Ludzie nie są pewni tego, czy za tydzień dwa będą mieli z czego wyżywić swoje rodziny, a rząd PiS czeka” – mówił.

Brak reakcji „to może być wyrok dla wielu firm, a także wyrok dla polskiej gospodarki”. „Nie może być tak, że ten rząd działa jak zgrupowanie partaczy i leni” – ocenił sekretarz generalny PO.

Dariusz Rosati dodał, że poza tym, że zostało przełożone posiedzenie Sejmu, „mamy nieobecną marszałek Sejmu i mamy nieobecnego prezydenta, który w ciągu ostatnich kilku tygodni pojawił się dwa razy”. „Wzywamy prezydenta do tego, aby zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego, bo Polska jest w wielowymiarowym kryzysie, który trzeba rozwiązać” – apelował Rosati.

Zaznaczył, że KO jest gotowa do współpracy z rządem i działania na rzecz rozwiązania tego kryzysu. „W świetle zapowiedzi rządu, że mamy mieć do czynienia z totalną kwarantanną i totalnym lockdownem uważamy, że potrzebne są nowe rozwiązania, które realnie pomogą polskim firmom, bo nie przeżyją drugi raz tego, co przeżywały na wiosnę” – powiedział Rosati.

Przypomniał, że KO złożyła w ciągu ostatniego półrocza 20 projektów ustaw, z których żaden nie został uchwalony.

W uzupełnieniu tego, co dziś proponuje większość parlamentarna, KO uważa, że należy: skrócić zwrot VAT do 3 dni; przejściowo zawiesić zobowiązania do opłaty VAT do momentu otrzymania zapłaty od klienta; linie kredytowe bez oprocentowania, uruchomione przez BGK dla banków komercyjnych, by przedsiębiorcy mogli wziąć nieoprocentowany kredyt obrotowy; handel w niedzielę; przesunięcie wdrożenia PPK o rok; 100 tysięcy testów dziennie na Covid; 10 mln szczepionek przeciw grypie; zasiłki dla osób, które muszą pozostać w domu ze względu na opiekę nad dziećmi na analogicznych zasadach jak wiosną.

„To są nasze wezwania do rządu i do prezydenta Dudy, dlatego że to PiS sprawuje władzę. Mamy jednak wrażenie, że ci którzy są odpowiedzialni za losy Polski po prostu abdykowali” – mówił Rosati.

Zgodnie z pierwotnym planem prac, Sejm miał obradować w tym tygodniu, w środę i czwartek, jednak na wniosek PiS posiedzenie zostało przełożone na 18-19 listopada. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) tłumaczył, że posiedzenie Izby zostało przełożone o dwa tygodnie z powodu „dużej liczby zachorowań, szczególnie wśród pracowników”. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Magdalena Targańska

Zobacz także

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

nine − 8 =

Masz ciekawy temat? Napisz do nas!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

Napisz list: redakcja@naszapolska.pl