WHO i „mroczne konsekwencje” nieśledzenia osób zakażonych

Paweł Skutecki26 października, 20202 min

Nieśledzenia kontaktów osób zakażonych w Europie, mimo bardzo wysokich liczb pozytywnych testów na koronawirusa, doprowadzi do „mrocznych konsekwencji” – oznajmił w poniedziałek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. sytuacji kryzysowych dr Michael Ryan.

„Obserwujemy bardzo, bardzo wysokie liczby pozytywnych (wyników testów) oraz brak możliwości efektywnego śledzenia kontaktów (osób zakażonych)” – ostrzegł Ryan.

Walka z rozprzestrzenianiem się wirusa w Europie może wymagać wprowadzenia kolejnych restrykcji i nakazu pozostawania w domach, a środki zaradcze, jakie podejmujemy, będą wymagały zintensyfikowania – dodał.

Ryan podkreślił, że wykonanie jednego testu na koronawirusa i udanie się na przyjęcie „jest głupie i krótkowzroczne”.

Zastrzegł, że nie ma razie dowodów na to, że koronawirus stał się bardziej zakaźny lub bardziej śmiertelny.

Ekspertka WHO do spraw chorób wirusowych i epidemii Maria Van Kerkhove powiedziała jednak, że jest wciąż nadzieją, iż ponowne, ogólnokrajowe kwarantanny nie okażą się konieczne.

W piątek szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ocenił, że świat znalazł się obecnie w krytycznym punkcie pandemii koronawirusa, szczególnie na półkuli północnej. „Najbliższe miesiące będą bardzo trudne, a niektóre kraje znalazły się na niebezpiecznym torze” – dodał. Wiele krajów wprowadza ponownie obostrzenia, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk