Tenisistka Iga Świątek i jej ojciec odznaczeni przez prezydenta Dudę

Magdalena Targańska23 października, 20207 min

Iga Świątek została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia sportowe i promocję kraju. 19-letnia zawodniczka 10 października wygrała turniej French Open – to pierwszy w historii polskiego tenisa tytuł wielkoszlemowy w singlu.

„To bardzo ważna chwila. Dla mnie osobiście, ale także dla polskiego sportu. (…) To niewątpliwie wydarzenie o charakterze dziejowym” – podkreślił prezydent.

Jak dodał, nastolatka dostarczyła rodakom wielkich przeżyć i dumy. Przypomniał początek jej przygody z tenisem i sukcesy w rywalizacji juniorskiej.

„Ale to wielkie objawienie kolejnej nadziei polskiego tenisa nastąpiło cztery lata temu, gdy wstępując do gry seniorskiej wygrała pani od razu właściwie turniej ITF w Sztokholmie. To było wydarzenie, które wszystkim obserwującym szczegółowo kariery naszych tenisistów pokazało, że z całą pewnością to jest zawodniczka, która w przyszłości polskiego tenisa może znaczyć bardzo wiele” – wspominał.

Andrzej Duda zwrócił też uwagę, że to sport niezwykle elegancki i prestiżowy, co sprawia, że sukcesy odnoszone w nim mają ogromne znaczenie dla promocji kraju.

W piątek uhonorowany został także ojciec zawodniczki – Tomasz Świątek. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz promocji i rozwoju sportu otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent RP przyznał, że to, iż rodzic otrzymał dużo wyższe odznaczenie niż sam sportowiec, jest trochę nietypową sytuacją.

„To jest znak naszej dumy, znak pani wielkiego zwycięstwa. (…) To jest także znak nadziei na przyszłość i mam nadzieję, że to odznaczenie otwiera dla pani nowy szereg kolejnych zwycięstw i cały szereg kolejnych wielkich satysfakcji – pani osobistych, ale i nas wszystkich, całego kraju. Kolejnych wielkich zwycięstw, po których może mnie jeszcze się to przydarzy, a może kolejni prezydenci będą mogli wręczać pani coraz wyższe odznaczenia” – argumentował.

Podkreślił wielką rolę ojca nastolatki w jej niedawnym triumfie. Przypomniał też o dawnej karierze wioślarskiej Tomasza Świątka, olimpijczyka z Seulu.

„Chyba wszyscy wiemy, że gdyby tata nie był na tym korcie, gdyby nie to, że się poświęcał i czynił różnego rodzaju nakłady na to, by ta pani kariera mogła być realizowana…A wiemy, że nie jest to łatwe i tanie. To był wielki wysiłek rodzinny” – ocenił.

Prezydent dodał też podziękowania za to, jaką osobą jest nastolatka. Zwrócił uwagę, że nie miała indywidualnego nauczania w szkole podstawowej i gimnazjum i łączyła wówczas codzienną edukację z treningami, osiągając przy tym dobre wyniki w szkole.

„Pani Igo, za to także jest to odznaczenie. Bardzo dziękuję za tak piękny przykład dla innych młodych zawodników, że także tą zwykłą, prostą drogą można osiągać wielkie sukcesy” – podsumował.

W piątkowej uroczystości wziął udział również m.in. wicepremier Piotr Gliński. Docenił on udział w historycznym zwycięstwie Świątek jej sztabu i najbliższych, zwracając uwagę, że był to efekt pracy zespołowej.

„Przyniosła ona ten gigantyczny sukces. Jeden z największych w historii polskiego sportu” – podkreślił.

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zaznaczył, że ten triumf „to jest wyróżnienie, ale przede wszystkim zobowiązanie”. Rozwinął temat obowiązków polskiego państwa wobec sportu i wobec ludzi, którzy go uprawiają, a szerzej wobec roli sportu dla polskiego społeczeństwa. Przypomniał o programach i dofinansowaniu polskiego tenisa.

„Będziemy dalej systemowo wspierać polski tenis, a także inne sporty. Obejmuje to także zawodników niepełnosprawnych” – zadeklarował.

Świątek i jej sztabowi szkoleniowemu życzył spokoju i kontynuacji wspaniale zapowiadającej się kariery.

Gliński dodał też, że przewidziane są za ten triumf nagrody indywidualne, ale najpierw zmienione musi zostać obowiązujące rozporządzenie.

„Bo ono nie obejmuje trenerów przy takim sukcesie, który na pewno jest większym sukcesem niż wiele mistrzostw świata i Europy. Rozporządzenie trzeba zmienić, bo ono uwzględnia tylko czempionat globu i Starego Kontynentu” – zastrzegł.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk

Related Posts