Premier: punkty drive-thru są „tak logistycznie zorganizowane”, aby można było w nich dokonywać szczepień

Karol Kwiatkowski22 października, 202027 min

Dzięki m.in. żołnierzom WOT możemy luzować nasze podstawowe zasoby kadrowe w służbie zdrowia na bardzo wielu polach działań walki z koronawirusem – powiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorek w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu pod Warszawą.

„To co dzisiaj tutaj mogłem zobaczyć, to bardzo budujący obraz. Dzisiaj na bardzo wielu polach działań walki z Covidem żołnierze WOT, i nie tylko, wchodzą w pewną przestrzeń, która pozwala luzować nasze podstawowe zasoby kadrowe w służbie zdrowia” – powiedział Morawiecki.

Dodał, że dzięki działaniom punktów pobierania wymazów do badań na obecność koronawirusa, takich jak ten w Zegrzu, „mamy do czynienia z uwolnieniem tysięcy ludzi, którzy mogą wykonywać czynności charakterystyczne dla służby zdrowia”. Podkreślił, że wydajność punktów pobrań drive-thru jest bardzo wysoka i jednocześnie stworzone warunki sanitarne są odpowiednie.

„Mamy już ponad 1300 żołnierzy zaangażowanych w bezpośrednie wsparcie służb medycznych” – zaznaczył premier.

Jak podkreślił, punkty drive-thru są „tak logistycznie zorganizowane”, aby można było w przyszłości dokonywać w nich szczepień. „Myślimy o tym jak ułożyć cały proces od strony społeczeństwa, żeby w szybki sposób – kiedy już będą dostępne szczepionki – przeprowadzić cały proces szczepień” – powiedział szef rządu.

Premier zaznaczył, że sprawnie zorganizowanej pracy WOT pomaga też Żandarmeria Wojskowa.

„Pamiętajmy – wszyscy musimy trzymać się tych zasad w sposób zdyscyplinowany. To dzięki temu chronimy siebie, chronimy innych. To jest ta solidarność w praktyce” – powiedział Morawiecki w Zegrzu.

Jak zaznaczył, musimy przestrzegać tych zasad, ponieważ zgodnie z badaniami, z którymi się zapoznał, noszenie maseczek i wszystkie inne obostrzenia mają sens, ponieważ zmniejszają współczynnik transmisji. „I dlatego potrzebujemy dziś szybkich regulacji, które wzmocnią nasze wysiłki w walce z Covid-19” – dodał szef rządu.

Premier powiedział, że po poniedziałkowej wizycie w bazie Agencji Rezerw Materiałowych pod Tomaszowem Mazowieckim i po wtorkowej wizycie w Zegrzu wie, że jest wsparcie specjalistów, osób zaangażowanych, zmotywowanych – zajmujących się kombatantami, seniorami, osobami starszymi, ale także dokonujących na masową skalę testów, wymazów.

„To jest bardzo potrzebne, żeby jak najszybciej zmniejszyć transmisję Covid-19” – ocenił. „Dziękuję bardzo wszystkim” – dodał.

Uczestniczący we wtorkowym spotkaniu wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz zapowiedział, że w przeciwdziałaniu pandemii wojsko będzie nadal wspierać służby cywilne i samorządy. Żołnierze będą zastępować cywilnych specjalistów medycznych w punktach pobierania wymazów – mówił Skurkiewicz.

„Będziemy luzować wysokiej klasy specjalistów – ratowników medycznych, pielęgniarki i pielęgniarzy – i w to miejsce będą wchodzić żołnierze, w całym kraju tworząc punkty wymazowe +Test and go+” – powiedział wiceszef MON.

Podkreślił, że wojsko od początku pandemii uczestniczy w działaniach przeciw rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-19. „To tysiące żołnierzy, którzy każdego dnia służą i pomagają obywatelom, cywilom” – zauważył wiceminister.

Zaznaczył, że w działaniach tych biorą udział nie tylko WOT, ale także wojska operacyjne, żołnierze podlegli Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych oraz wojskowa służba zdrowia, w tym 14 szpitali, wojskowe ośrodki medycyny prewencyjnej i sześć lotniczych zespołów ratowniczych wspierających Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Skurkiewicz zwrócił uwagę, że żołnierze udzielają także pomocy logistycznej, wspierają samorządy i domy pomocy społecznej, opiekują się też najstarszymi kombatantami. „Bardzo mocno angażujemy się w pomoc cywilnej służbie zdrowia i będziemy w dalszym ciągu to realizować” – zapewnił wiceszef MON.

Zadeklarował, że te działania będą prowadzone tak długo, jak bezie trwała pandemia koronawirusa. „Oby jak najkrócej” – zaznaczył wiceszef MON.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

 • Nika

  25 października, 2020 at 5:32 pm

  Okropne ale sobie wymyślili.

  Reply

 • Fracek

  29 grudnia, 2020 at 11:29 pm

  Większego bełkotu Pinokia nie słyszałem. Pytam po jakich „prochach” lub „trawie” ten facet mówi. A może to wcale nie jest człowieka a jakiś kosmiczny szarak lub gadzina?!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk