Rośnie liczba nakładanych mandatów za brak ochrony nosa i ust

Karol Kwiatkowski21 października, 20205 min

Ostatniej doby pouczyliśmy ponad 660 osób nie zakrywających ust i nosa, nałożyliśmy mandaty na ponad 3580 osób, a w ponad 630 przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu – przekazał w środę PAP rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Policjant poinformował, że sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa od chwili jego wprowadzenia funkcjonariusze pouczyli ponad 200 tys. osób, w ponad 65,8 tys. przypadków ukarali je mandatem karnym, a w ponad 16,3 tys. przypadków skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

Wskazał, że od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce policja 20,6 mln razy sprawdzała też osoby skierowane na kwarantannę.

„Ostatniej doby sprawdziliśmy aż ponad 254 tys. osób skierowanych na kwarantannę, w ok. 770 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciagnięcia konsekwencji prawnych” – podał insp. Mariusz Ciarka.

Przypomniał, że Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny na osoby uchylające się od obowiązku kwarantanny może nałożyć, zgodnie z ustawą z 2008 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi, karę pieniężną w wysokości nawet 30 tys. zł.

Rzecznik KGP przekazał też najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem wśród policjantów. Wynika z nich, że od początku działań zakażonych nim zostało ok. 2529 policjantów oraz 302 pracowników policji, a wyzdrowiało 1035 policjantów oraz 132 pracowników policji. Na kwarantannie przebywa obecnie ok. 2240 funkcjonariuszy, a ponad 10 tys. policjantów było na kwarantannie.

„Te liczby pokazują, że wirus nie omija mundurowych, mimo zachowywanych środków ostrożności. Liczba zarażonych z dnia na dzień jest większa” – przekazał insp. Mariusz Ciarka.

„Od momentu wprowadzenia stanu epidemii, tylko w związku ze zwalczaniem koronawirusa wykonaliśmy ponad 4 miliony służb patrolowych, niezależnych od sprawdzenia osób będących na kwarantannie. Tylko ostatniej doby ponad 19 tys. policjantów wykonywało czynności związane ze stanem epidemii” – poinformował.

Podał także, że ostatniej doby policjanci skontrolowali ponad 3900 środków publicznego transportu zbiorowego, a od początku wprowadzenia obostrzeń w tych środkach komunikacji przeprowadzili już ponad 164 tys. kontroli.

„Od początku działań skontrolowano również ponad 291 tys. placówek handlowych oraz ponad 2,7 miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki – przypominamy, że obecnie wprowadzony jest całkowity zakaz organizacji dyskotek. Skontrolowano również ponad 9,7 tys. miejsc organizacji wesel” – podkreślił rzecznik KGP.

„Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Inspektor Sanitarny może wymierzyć karę pieniężną w wysokości od 5 do 30 tys. złotych. Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność. Unikajmy skupisk ludzi” – zaapelował. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk