ZagranicaRektor meczetu o zabitym nauczycielu: „wykonał swoją pracę”; rzecznik rządu: „lincz”

Magdalena Targańska Magdalena Targańska18 października, 20203 min

„Nauczyciel wykonał swoją pracę” – ocenia w wywiadzie prasowym rektor meczetu w Lyonie Kamel Kabtane. Natomiast rzecznik rządu Gabriel Attal mówi o linczu, do którego miało dojść w mediach społecznościowych przed zabójstwem nauczyciela historii w Conflans-Sainte-Honorine.

„Miał prawo podnosić poziom intelektualny w zakresie tolerancji i wolności słowa. Był pełen szacunku, a nawet zasugerował, aby uczniowie, którzy mogli być zszokowani, wyszli. Chciał nauczać bez obrażania kogokolwiek” – oświadczył w niedzielę rektor Kabtane, cytowany przez dziennik „Le Figaro”.

„Jak działać, aby wspólnie żyć? Musimy ze sobą rozmawiać i myśleć o tym. Musimy mieć inną wizję islamu ”- dodał Kabtane, zapowiadając, że w niedzielne popołudnie zbierze rektorów innych meczetów departamentu, aby rozmawiać na temat zabójstwa Samuela Paty’ego w związku z jego nauczaniem o wolności słowa i pokazywaniem uczniom karykatur Mahometa.

Z kolei rzecznik rządu Gabriel Attal oznajmił w niedzielę, że ci, którzy wzięli udział w linczowaniu Paty’ego w mediach społecznościowych, są odpowiedzialni za jego śmierć. W sieci są nagrania, nawołujące do przemocy i potępiające nauczyciela.

„Jestem przekonany, że ci, którzy uczestniczyli w publicznym linczu tego nauczyciela, – a są filmy, które zostały opublikowane w mediach społecznościowych, być może są też inne akcje, których nie widzieliśmy – ponoszą odpowiedzialność za to, co się stało ” – powiedział Attal w telewizji BFMTV.

Rada Meczetów Rodanu wezwała w niedzielę wiernych do większego angażowania się we wspólne sprawy. Zaapelowała do imamów, aby „wykorzystali piątkowe kazania, by przypomnieć wiernym, że Francja jest naszą wspólnotą przeznaczenia i wezwać ich do jeszcze większego zaangażowania do życia razem, do pełnego szacunku i braterstwa”.

„Jesteśmy zobowiązani do wzmocnienia badań nad ideologicznymi podstawami myśli ekstremistycznej i walki z tymi, którzy ją karmią i finansują” – oznajmiła Rada.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Magdalena Targańska

Zobacz także

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

5 − 3 =

Masz ciekawy temat? Napisz do nas!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

Napisz list: redakcja@naszapolska.pl