Szef WHO: szczepionka na Covid-19 może być gotowa jeszcze w tym roku

Karol Kwiatkowski17 października, 202032 min

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus wyraził nadzieję, że szczepionka na koronawirusa będzie gotowa jeszcze przed końcem roku. Nie zdradził jednak żadnych szczegółów.

„Będziemy potrzebować szczepionek i jest nadzieja, że przed końcem tego roku będziemy mieć szczepionkę. Jest nadzieja” – powiedział Tedros, podsumowując dwudniowe posiedzenie Rady Zarządzającej WHO poświęcone pandemii.

Tedros jednocześnie wezwał przywódców państw do okazania solidarności w sprawie dystrybucji szczepionek. Obecnie w projekcie COVAX – uruchomionym przez WHO by zapewnić szybką dystrybucję i dostęp do szczepionek dla wszystkich krajów świata – uczestniczy 168 państw, jednak nie ma wśród nich USA, Chin i Rosji. W ramach COVAX planuje się rozdystrybuowanie 2 miliardów dawek szczepionek w 2021 roku.

Wśród dziewięciu potencjalnych szczepionek wytypowanych przez COVAX trzy są obecnie w ostatniej, trzeciej fazie badań klinicznych. Badania jednej z nich, opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki i koncern AstraZeneca, zostały wstrzymane z uwagi na poważną chorobę jednego z uczestników. Szeroka dystrybucja drugiej, należącej do amerykańskiej firmy Moderna, spodziewana jest najwcześniej pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.

Tymczasem Europejska Agencja Leków poinformowała we wtorek o rozpoczęciu monitorowania w czasie rzeczywistym danych z badań nad szczepionką koncernów Pfizer i BioNTech, co ma w zamierzeniu przyspieszyć ewentualne wydanie zgody na dopuszczenie specyfiku na rynek. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

3 comments

 • jakub

  17 października, 2020 at 1:05 pm

  nie zaszczepią w pierszym rzędzie WHO i ONZ, potem rządy i parlamenty… potem poczekajmy 5 lat na skutki uboczne…i możemy sie zastanowic.

  Reply

  • Punisher

   17 października, 2020 at 2:02 pm

   Dokładnie masz Rację.I całą ekipę polityków i Lekarzy a my poczekamy na Efekty!!hehe

   Reply

 • Nika

  17 października, 2020 at 2:07 pm

  Niech potestują na sobie. Oni są ponad wszystkimi a ludzi traktują jak bydło. Mają plany i je realizują po trupach. Strasząc, doprowadzają do upadku gospodarkę ,powinniśmy wzorem Ameryki opuścić to dziadowskie WHO.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk