PolitykaBudka: czas, by premier pokazał, czy będzie chciał realizować również postulaty opozycji

Magdalena Targańska14 października, 20204 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Po wtorkowej rozmowie premiera z politykami opozycji na temat epidemii koronawirusa, nadszedł czas, aby Mateusz Morawiecki pokazał, czy będzie chciał realizować również postulaty opozycji, czy ta rozmowa była tylko PR-owską ustawką – mówił w środę szef PO Borys Budka.

We wtorek odbyła się wideokonferencja premiera z politykami opozycji, której celem było omówienie sytuacji związanej z rozwojem epidemii koronawirusa.

Budka, pytany w środę w Polsat News o wymierne efekty tej rozmowy, odparł, że „nie będzie żadnych wymiernych efektów, dopóki premier nie zrozumie, że musi być diametralna zmiana postawy rządu w walce z pandemią”.

Jak mówił, politycy Koalicji Obywatelskiej zaprezentowali podczas rozmowy dobre rozwiązania i propozycje, które do tej pory były przez rząd albo odrzucane, albo nadal leżą w sejmowej „zamrażarce”. „Teraz czas, by pan premier udowodnił, czy to była tylko PR-owska ustawka dla dziennikarzy – by powiedzieć, że odbyły się rozmowy – czy też rzeczywiście dojdzie do przełomu i będzie chciał realizować dobre postulaty, które płyną również z opozycji” – oświadczył Budka.

Lider PO wskazywał również, że całkowitą odpowiedzialność za walkę z COVID-19 ponoszą rządzący. „Opozycja może wskazywać błędy, może dawać rozwiązania, ale dziś chyba nikt nie uwierzy, ze ktoś z opozycji jest współodpowiedzialny za paraliż państwa, który zafundował ten rząd” – zaznaczył.

Klub Koalicji Obywatelskiej podczas rozmowy z premierem reprezentowali jego szef Cezary Tomczyk i senator Beata Małecka-Libera. Tomczyk informował, że przedstawił rządowi pięć propozycji dotyczących walki z Covid-19 – chodzi o przeznaczenie 5 mld zł na walkę z covid-19, przeprowadzanie 100 tys. testów na koronawirusa dziennie, zakup 10 mln szczepionek na grypę, poprawę dostępu do służby zdrowia oraz informację szefa rządu na temat walki z epidemią na posiedzeniu Sejmu.

Budka pytany był również w środę, czy w Polsce w związku z pandemią powinien zostać wprowadzony stan wyjątkowy. „Nie ma podstaw do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Natomiast (…) stan klęski żywiołowej – istnieją przesłanki do jego wprowadzenia. Przypomnę, że myśmy proponowali zmiany legislacyjne, które dawałyby możliwość zaplanowania również kwestii odszkodowawczych, rząd nie chciał rozmawiać wówczas o stanie klęski żywiołowej” – powiedział.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

szesnaście − 4 =