Od 15 października godziny dla seniorów w sklepach, aptekach, drogeriach

Magdalena Targańska10 października, 20205 min

Dla osób powyżej 60 roku życia wprowadzamy od 15 października godziny dla seniorów – od godz. 10 do 12 w sklepach, aptekach, drogeriach – poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Oświadczył też, że rząd przekazał 38 mln zł domom pomocy społecznej.

Na konferencji prasowej premier poinformował, że zapadła decyzja o wprowadzeniu godzin dla seniorów w aptekach, sklepach i drogeriach – od czwartku 15 października, w g. 10-12.

„Ten system wsparcia dla naszych seniorów powinien obejmować też organizacje społeczne. (…) Proszę również o nawiązywanie kontaktów z osobami starszymi, co do tego, czy potrzebują pomocy w wyprowadzeniu psa, zrobieniu zakupów, aby rzeczywiście poprzez ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych i jednoczesne udzielanie pomocy osobom starczym (…) doprowadzić do ograniczenia ryzyka kontaktów” – mówił Morawiecki.

„Podjęliśmy też decyzję o przekazaniu 38 mln zł dla domów pomocy społecznej” – oświadczył. Jak dodał, w Polsce jest ok. 800 takich domów. „Dla jeszcze lepszego zabezpieczenia sanitarnego, wsparcia personelu przekazaliśmy dzisiaj już z rezerwy dodatkowe 38 mln zł” – poinformował szef rządu.

Bardzo gorąco apelujemy, żeby osoby starsze pozostały w domach – mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki podkreślając, że osoby powyżej 60-65 roku życia w przypadku zakażenia koronawirusem są najbardziej narażone na utratę zdrowia i życia.

„Dane ilościowe są jednoznaczne i bezwzględne: udział zgonów pacjentów zakażonych koronawirusem w różnych przedziałach wiekowych mówi nam jednoznacznie – osoby powyżej 60-65, a w szczególności już powyżej 70 roku życia, są najbardziej na utratę życie, na utratę zdrowia, na ogromny uszczerbek na zdrowiu” – mówił premier na konferencji prasowej.

Podkreślił, że przedstawiane zalecenie „powinny być przestrzegane przez seniorów w szczególności”. „Ponieważ to może ocalić wam, drodzy seniorzy, życie” – powiedział Morawiecki. Zaznaczył przy tym, że „w ramach solidarności międzypokoleniowej musimy mieć świadomość tego, że w ten sposób pomagając seniorom chronimy ich zdrowie i ich życie”.

Szef rządu przywołał statystyki mówiące, że osoby które przekroczyły 80-85 rok życia – prawie co piąta osoba, a wśród jeszcze starszych osób – co czwarta, która zachoruje na koronawirusa – umiera. „Wszelkie nasze działania muszą służyć temu, żeby ograniczyć zachorowalność, zwłaszcza wśród osób starszych” – podkreślał.

„Wśród osób powyżej 60. roku życia niemal połowa liczby pacjentów jest w szpitalach, a wśród osób, które korzystają z respiratorów, czyli są w naprawdę bardzo trudnym, bardzo ciężkim stanie zdrowia, to już jest 80 proc.” – mówił podkreślając, że zależność wieku i ryzyka utraty życia jest jednoznaczna. „Bardzo gorąco apelujemy, żeby osoby starsze pozostały w domach. Tam, gdzie mogą, niech pozostaną w domach” – dodał. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk