PolitykaMaląg: pracodawcy zgłaszają do urzędów pracy coraz więcej ofert pracy

Magdalena Targańska6 października, 20204 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Wrzesień był drugim miesiącem z rzędu, kiedy liczba zarejestrowanych bezrobotnych się zmniejszała. Dodatkowo pracodawcy zgłaszają do urzędów pracy coraz więcej ofert. We wrześniu było ich o 13 tys. więcej niż w sierpniu – powiedziała PAP szefowa MRPiPS Marlena Maląg.

Według danych przekazanych we wtorek przez MRPiPS szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu września br. 6,1 proc. i utrzymała się na tym samym poziomie co w sierpniu. Liczba osób bezrobotnych spadła w porównaniu z poprzednim miesiącem o 3,3 tys. i wyniosła 1 mln 24,7 tys. osób.

Minister Maląg zwróciła uwagę, że od czterech miesięcy stopa bezrobocia utrzymywała się na tym samym poziomie 6,1 proc. Jak oceniła, można zatem mówić o stabilizacji rynku pracy w Polsce i uspokojeniu nastrojów.

„Szczególnie to widać w porównaniu z początkiem pandemii, kiedy rozprzestrzenianie się koronowirusa i wprowadzone ograniczenia wzbudzały duży niepokój wśród pracowników i pracodawców. Dzięki trzem tarczom antykryzysowym udało się uratować miejsca pracy w Polsce – na ten cel rząd przeznaczył łącznie 142 mld zł” – wskazała minister.

Zaznaczyła, że wrzesień był drugim miesiącem z rzędu, kiedy liczba zarejestrowanych w urzędach pracy osób bezrobotnych zmniejszała się. „Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że pracodawcy zgłaszają do urzędów pracy coraz więcej ofert pracy. We wrześniu było ich o 13 tys. więcej niż w sierpniu” – dodała Maląg.

Zwróciła uwagę, że duża część firm w trakcie lockdownu postawiła na pracę zdalną, co zostało dobrze przyjęte przez pracowników.

„Jesteśmy zdania, że praca zdalna to ogromna szansa szczególnie dla osób niepełnosprawnych. Z drugiej strony mamy świadomość, że to ogranicza budowanie więzi międzyludzkich ze współpracownikami i prowadzi do zamknięcia takiej osoby w środowisku domowym” – zauważyła.

Szefowa MRPiPS zapowiedziała, że w ministerstwie trwają pracę nad takimi rozwiązaniami w Kodeksie pracy, dotyczącymi pracy zdalnej, które będą pozytywne dla obu stron – zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

„W tej kwestii zależy nam, aby dojść do porozumienia” – zapewniła.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

jedenaście + dwa =