ZagranicaChiny, Rosja i 24 inne państwa oskarżają Zachód o łamanie praw człowieka

Magdalena Targańska6 października, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

26 państw, w tym Chiny, Rosja, Białoruś, Wenezuela i Korea Płn., oskarżyło na forum ONZ Stany Zjednoczone i inne kraje Zachodu o łamanie praw człowieka, żądając przy tym zniesienia nakładanych przez nie sankcji – podały we wtorek państwowe chińskie media.

Oświadczenie w tej sprawie odczytał w poniedziałek delegat ChRL Zhang Jun podczas debaty Trzeciego Komitetu Zgromadzenia Ogólnego ONZ, zajmującego się kwestiami praw człowieka.

Sygnatariusze zarzucili USA i innym krajom Zachodu łamanie tych praw oraz systematyczną dyskryminację rasową. Wezwali do natychmiastowego zniesienia „jednostronnych sankcji”, które hamują ich zdaniem rozwój obłożonych restrykcjami krajów i utrudniają światu walkę z pandemią Covid-19.

„Jednostronne środki przymusu niewątpliwie mają wpływ na prawa człowieka”, ponieważ utrudniają osiągnięcie dobrobytu i „podważają prawo do zdrowia, ograniczając dostęp do leków oraz technologii medycznych, sprzętu i zaopatrzenia” – podała chińska agencja Xinhua, relacjonując wystąpienie Zhanga.

Chiński dyplomata wyraził również „głębokie zaniepokojenie” sytuacją zdrowotną migrantów w „centrach zatrzymań migrantów w niektórych krajach”, co jego zdaniem „odzwierciedla współczesną formę dyskryminacji rasowej”.

Oświadczenie podpisały: Chiny, Rosja, Białoruś, Korea Płn., Wenezuela, Iran, Pakistan, Syria i szereg innych krajów, przeciwko którym Waszyngton wprowadził karne sankcje.

W ostatnich latach USA i UE rozszerzyły stosowanie sankcji w odpowiedzi na niektóre działania rządów państw, takie jak aneksja Krymu przez Rosję, zbrojenia nuklearne Korei Płn. i Iranu czy łamanie praw człowieka przez władze Wenezueli – zauważa agencja AFP.

USA nakładały sankcje na chińskie firmy i urzędników m.in. za udział w łamaniu praw człowieka muzułmanów w regionie Sinciang na zachodzie ChRL, ograniczaniu autonomii Hongkongu i blokowaniu cudzoziemcom dostępu do Tybetu. Waszyngton wytoczył również Pekinowi wojnę handlową, oskarżając go o nieuczciwe praktyki gospodarcze, kradzież technologii i brak wzajemności w relacjach handlowych.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

jedenaście + 10 =