Węgry chcą uruchomić gospodarkę inwestycjami i cięciem podatków

Karol Kwiatkowski25 września, 20203 min

Węgry chcą uruchomić swoją gospodarkę po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa zwiększeniem inwestycji i obcięciem podatków – oświadczył w piątek premier Viktor Orban w wywiadzie dla agencji Reutera.

„Inwestycje, inwestycje, inwestycje, cięcia podatków i inwestycje” – powiedział Orban pytany, w jaki sposób chciałby uruchomić węgierską gospodarkę. „Koncentrujemy się na inwestycjach, bo jeśli są inwestycje, to są też miejsca pracy” – podkreślił.

Jego zdaniem to wystarczy, by doprowadzić do ponownego wzrostu gospodarczego, nawet bez przypadającej Węgrom części unijnego funduszu odbudowy.

W drugim kwartale tego roku PKB Węgier spadł o 13,6 proc. w stosunku do II kwartału roku ubiegłego, a minister finansów Mihaly Varga zapowiedział, że powrót do stanu gospodarki sprzed pandemii będzie wolniejszy, niż początkowo przypuszczano.

Pytany o kurs forinta, który spadł w tym tygodniu wobec euro do poziomu najniższego od pięciu miesięcy, powodując nieoczekiwane podniesienie stóp przez bank centralny, Orban odparł, że stopy są prerogatywą banku centralnego.

„Węgierski Bank Narodowy jest niezależny i ufam mu. To po prostu nie jest moje zdanie” – powiedział. I dodał: „Jeśli doprowadzą do tego, że (forint) będzie mocny, będę musiał dostosować do tego politykę gospodarczą”.

Orban powiedział też, że w pełni ufa prezesowi banku centralnego Gyoergyowi Matolcsyemu. „Jeśli się przyjrzeć liczbom w węgierskiej gospodarce ostatnich kilku lat, widać, że są znakomite i częściowo zawdzięczamy to bankowi centralnemu. Fakty rodzą zaufanie” – oznajmił.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk