Sobolewski: wszystkie scenariusze są na stole

Magdalena Targańska23 września, 20206 min

Wszystkie scenariusze są na stole, z rządem mniejszościowym i wyborami przedterminowymi włącznie – powiedział szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Poinformował, że PiS planuje wnieść poprawkę do noweli o ochronie zwierząt, dotyczącą powołania Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt.

Sobolewski w środę w Polskim Radiu 24 powiedział, że obecnie koalicji Zjednoczonej Prawicy „nadal nie ma”, a to, co będzie dalej się działo, jest uzależnione między innymi od odpowiedzi szefa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry.

„Tak jak wcześniej mówił pan prezes (PiS) Jarosław Kaczyński i inni nasi przedstawiciele: scenariusze w tej chwili wszystkie są na stole. Z rządem mniejszościowym włącznie i w dalszej perspektywie wyborami przedterminowymi” – powiedział.

„Najbardziej pożądany scenariusz byłby taki, gdzie po wyborach – a dopiero mija rok od wyborów – mamy trzy lata stabilnej większości, w której każdy zna swoje miejsce; przeprowadzamy to, co obiecaliśmy Polakom, idąc do wyborów; kontynuujemy niektóre reformy i przystępujemy do tych zapowiadanych, które mieliśmy przeprowadzić. To byłby optymalny scenariusz. Natomiast w tej chwili ten scenariusz jest zawieszony i szanse na to, że taki mógłby być realizowany, są 50 na 50” – powiedział.

Dodał, że w przypadku Porozumienia Jarosława Gowina „jest 70 do 30 szans na dalsze funkcjonowanie – oczywiście na troszkę innych warunkach niż dotychczas”.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS był pytany o sytuację posłów PiS, którzy zostali zawieszeni w prawach członka partii. Sobolewski przypomniał, że nowela ustawy o ochronie zwierząt jest obecnie w Senacie i później prawdopodobnie ponownie trafi do Sejmu. „W Sejmie (ci posłowie – PAP) będą mieli pierwszą okazję do rehabilitacji” – powiedział.

Sobolewski poinformował także, że PiS planuje wnieść poprawkę do tej nowelizacji dotyczącą utworzenia Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt. Wskazał, że mogłaby ona kontrolować – zarówno na wsi, jak i w mieście – sytuację zwierząt, które są w gospodarstwach domowych. Dodał, że takie działania inspekcja mogłaby podejmować zarówno z własnej inicjatywy, jak i na wniosek np. stowarzyszeń.

Pytany, czy rozważane jest wydłużenie vacatio legis przepisów dotyczących o uboju rytualnego, Sobolewski odpowiedział, że nie ma wiedzy o tym, by były takie plany. W noweli przewidziano 12-miesięczne vacatio legis dla przepisów ograniczających ubój rytualny tylko do dokonywanego na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

W późniejszej rozmowie w programie rozgłośni katolickich „Poranek Siódma9” Sobolewski mówił również o projekcie ws. odpowiedzialności urzędników za działania w czasie pandemii, który został w piątek na wniosek PiS zdjęty z porządku głosowań w Sejmie, ponieważ Solidarna Polska zapowiedziała, że będzie przeciw.

„Na pewno ten temat wróci, ponieważ to nie dotyczy zwalniania z odpowiedzialności czy bezkarności urzędników, ale dotyczy stanu wyższej konieczności, a od marca, gdy zaczęła się pandemia koronawirusa, takowy stan wyższej konieczności zaistniał i nie jest to nic nowego” – powiedział.

Sobolewski był również pytany, „czy Solidarna Polska wciągała PiS w spór o LGBT”. „My nie traktujemy tego jako sporu o LGBT” – powiedział. „Nie ma naszej zgody na to, aby ideologia LGBT była wprowadzana tylnymi drzwiami do szkół czy do naszych rodzin” – dodał. Podkreślił, że Zjednoczona Prawica w tej sprawie takie samo stanowisko miała również rok lub dwa lata temu.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk