Szef PSL o nowej partii Pawła Kukiza

Karol Kwiatkowski2 września, 20204 min

Utworzenie partii K’15 Pawła Kukiza usystematyzuje współpracę w ramach Koalicji Polskiej – powiedział PAP lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według niego, Stronnictwo w dalszym ciągu wspiera kierunek demokracji bezpośredniej, który leży u podstaw idei Pawła Kukiza.

Jak dowiedziała się PAP, Sąd Okręgowy w Warszawie zarejestrował partię K’15 Pawła Kukiza. Teraz sąd czeka na stwierdzenie prawomocności tej decyzji.

Kosiniak-Kamysz pytany był przez PAP o to, jak utworzenie partii przez Pawła Kukiza, którego ugrupowanie współtworzy wraz z PSL Koalicję Polską, wpływanie na tę koalicję.

„Koalicja to jest zawsze szacunek dla podmiotowości partnerów. I my ten szacunek wobec środowiska Pawła Kukiza od zawsze mamy, czy jak był stowarzyszeniem, czy jak będzie teraz partią polityczną” – odpowiedział lider PSL.

Jak zauważył, będzie to kolejna partia polityczna wchodząca w skład Koalicji Polskiej. „Bo w Koalicji Polskiej jest przecież partia Unii Europejskich Demokratów, są Ślonzoki Razem, którzy z nami współpracują jako partia regionalna i partia Kukiza będzie kolejnym formatem partyjnym” – podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Według niego, utworzenie partii K’15 ma szansę na takie usystematyzowanie się współpracy w ramach Koalicji Polskiej. „Oczywiście to wszystko jest zawsze przy założeniu wzajemnego szacunku i podmiotowości” – zaznaczył szef ludowców.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza, PSL i środowisko Kukiza ma wspólne idee programowe, które są niezmienne. „My te postulaty Pawła Kukiza wpisaliśmy i do programu, i przyjęliśmy uchwałę na Radzie Naczelnej mówiącą o wzmacnianiu demokracji, o postulatach związanych choćby z sędziami pokoju, czy wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich przez obywateli” – powiedział lider PSL.

„My jako PSL wspieramy kierunek demokracji bezpośredniej, który leży u podstaw idei Pawła Kukiza, tu się nic nie zmienia” – dodał Kosiniak-Kamysz.

Pytany, czy planuje w najbliższym czasie rozszerzenie Koalicji Polskiej, szef ludowców odparł, że tak. „Teraz rozmawiamy z kilkunastoma organizacjami na poziomie regionalnym. Byłem ostatnio na zarządzie PSL na Dolnym Śląsku. Wiem, że w każdym regionie takie rozmowy ze stowarzyszeniami różnego typu, z samorządowcami lokalnymi, prowadzimy w różnych regionach. Będzie to rozszerzanie bardziej o takie podmioty związane z aktywnością samorządową, społeczno-regionalną, na poziomie regionalnym” – podkreślił szef PSL. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk