PolitykaCzy opozycja ma lidera? Zapytano o to Polaków

Magdalena Targańska22 sierpnia, 20202 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Portal wPolityce.pl opublikował sondaż pracowni Social Changes, w którym zapytano, kto obecnie najbardziej zasługuje na miano lidera opozycji. Najwyższy odsetek ankietowanych – 34 proc. odpowiedział, że takiego lidera nie ma. 20 proc. wskazało Rafała Trzaskowskiego.

Drugi wynik, po prezydencie Warszawy i wiceszefie PO, uzyskał Szymon Hołownia – 12 proc., a trzeci Krzysztof Bosak z Konfederacji – 8 proc. Zarówno Trzaskowski, jak Hołownia oraz Bosak startowali w ostatnich wyborach prezydenckich.

Po 2 proc. badanych jako lidera opozycji wskazało: szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, byłego premiera Donalda Tuska i szefa PO Borysa Budkę. Po 1 proc. uzyskali szef SLD Włodzimierz Czarzasty i „Margot”.

W sondażu o opinię zapytano też wyborców opozycji. W tym przypadku najczęściej liderem nazwano Rafała Trzaskowskiego (33 proc.), a odpowiedź, że lidera nie ma, wybrało 22 proc badanych.

W przypadku wyborców Zjednoczonej Prawicy najwięcej, 40 proc. z nich, stwierdziło, że opozycja nie ma żadnego lidera. Według 13 proc. z nich na to miano najbardziej zasługuje Krzysztof Bosak (13 proc.).

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym, w dniach 14-17 sierpnia 2020 roku, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1078 osób – podał prtal.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

jeden × pięć =