Emilewicz skomentowała dymisję Szumowskiego

Magdalena Targańska19 sierpnia, 20204 min

Jeśli minister zdrowia Łukasz Szumowski podjął decyzję, że chce się rozstać z rządem w tym roku, to jest to najlepszy moment – oceniła w środę wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zapewniła też, że minister Szumowski odchodzi zostawiając resort przygotowany na jesień.

Wicepremier Emilewicz pytana w TVN24 czy była zaskoczona dymisją ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego wskazała, że nie było to dla niej „bardzo dużym zaskoczeniem”. Dodała, że szef resortu zdrowia zapowiadał to „jeszcze na początku tego roku, kiedy byliśmy przed pandemią”. „Mówił, że chce dokończyć kilka spraw, w tym tę związaną z Narodowym Funduszem Zdrowia – ustawowo, a następnie to jest czas, kiedy chce wrócić do zawodu lekarskiego” – powiedziała.

Według Emilewicz „trudno wyobrazić sobie lepszy moment” na dymisję. „Chociaż w przypadku ministra Szumowskiego, który jest obdarzony jednym z największych poziomów zaufania dzisiaj w Polsce to oczywiście ta decyzja zawsze musi martwić i to nie jest decyzja dobra dla rządu”. Dodała, że jeśli taką decyzję minister Szumowski podjął, że chce się rozstać z rządem w tym roku, „to jest to najlepszy moment”, bo jest przyjęty plan na walkę z pandemią przed ewentualnym jej drugim uderzeniem.

Przypomniała, że premier zapowiadał, iż nowy minister zdrowia będzie wybrany do końca tego tygodnia. „Na pewno będzie miał czas na to, żeby przed jesienną falą uderzeniową grypy w zderzeniu z COVID-19 był przygotowany na walkę z pandemią” – zaznaczyła.

Zdaniem wicepremier szef ministerstwa zdrowia „odchodzi zostawiając resort przygotowany na jesień”.

Pytana czy nowym ministrem zdrowia zostanie prof. Wojciech Maksymowicz odpowiedziała, że jest on „dobrym kandydatem” na to stanowisko, ale ostateczną decyzję podejmie premier Mateusz Morawiecki.

We wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski podał się do dymisji. Zapewniał, że o takim zamiarze informował wcześniej premiera oraz rząd, a dymisję przygotowywał od lutego, jednak nie doszło do niej ze względu na pandemię koronawirusa. Szumowski swoją decyzję motywował względami osobistymi i poinformował, że pozostaje w życiu publicznym jako poseł oraz zamierza wrócić do zawodu lekarza. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk