Prezes NIK złożył wniosek o odwołanie dyrektora generalnego

Karol Kwiatkowski21 lipca, 20203 min

Prezes Naczelnej Izby Kontroli Marian Banaś złożył w piątek do marszałek Sejmu wniosek o odwołanie dyrektora generalnego NIK Andrzeja Stycznia – wynika z wtorkowego wpisu Najwyższej Izby Kontroli na Twitterze.

„W piątek 17.07 br. Prezes NIK Marian Banaś złożył do marszałek Sejmu wniosek o odwołanie dyrektora generalnego NIK Andrzeja Stycznia” – podała NIK.

Jak napisała w poniedziałek „Rzeczpospolita”, prezes NIK masowo wymienia dyrektorów Izby. Zwróciła też uwagę, że na 16 dyrektorów departamentów i biur centrali Najwyższej Izby Kontroli wymienionych zostało 13. Teraz – zdaniem „Rz” – prezes Izby najwyraźniej zamierza obsadzić swoimi ludźmi Kolegium NIK.

„Ma ku temu okazję: do września musi się ukonstytuować nowe Kolegium NIK, bo części obecnych członków kończy się trzyletnia kadencja” – napisano w dzienniku.

„Rz” przypominała, że Kolegium NIK jest najistotniejszym gremium Izby – „od niego zależy ostateczna treść wszystkich protokołów pokontrolnych (rozpatruje uwagi i zastrzeżenia), plan kontroli, daje absolutorium dla Rady Ministrów”.

Kolegium – jak zauważył dziennik – będzie też decydować o ostatecznym kształcie kontroli pracy Beaty Kempy, która jako minister przez półtora roku zajmowała się pomocą humanitarną poza granicami Polski. Gazeta powołuje się na doniesienia portalu Onet, wedle których jeden z wiceprezesów Izby, były poseł PiS Tadeusz Dziuba miał naciskać na kontrolerów, by wyniki tej kontroli były pozytywne.

„Prawdziwa niezależność członków Kolegium NIK gwarantuje przejrzystość i rzetelność przeprowadzanych kontroli, które w dużej mierze dotyczą oceny polityków na szczytach władzy” – podkreśliła w poniedziałek „Rzeczpospolita”.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk