PSL: nie będziemy ani przystawką PiS, ani przybudówką KO

Karol Kwiatkowski15 lipca, 20207 min

Polskie Stronnictwo Ludowe nie będzie ani przystawką Prawa i Sprawiedliwości, ani przybudówką Koalicji Obywatelskiej; zdecydowaliśmy się zbudować Koalicję Polską i idziemy środkiem z równym dystansem do jednego i drugiego środowiska – podkreślają w rozmowie z PAP politycy PSL.

Prezydent Andrzej Duda zaapelował w zeszłą środę do polityków podzielających takie wartości, jak dobro rodziny czy wspólnota kulturowa, polityków PSL, Koalicji Polskiej i Konfederacji, o spotkanie po wyborach 12 lipca i rozmowę o najistotniejszych sprawach. Prezydent podkreślał, że w Polsce jest potrzeba spokojnej i stabilnej polityki oraz współdziałania na rzecz tworzenia rozwiązań, które będą pomagały m.in. rodzinom i gospodarce.

PAP zapytała polityków PSL o przyszłość Stronnictwa i ewentualne koalicje. Pytała, czy PSL przyjmie propozycję prezydenta Andrzeja Dudy o budowie koalicji polskich spraw, czy skłoni się raczej ku swojemu niedawnemu koalicjantowi Koalicji Obywatelskiej, czy też będzie kontynuować budowę Koalicji Polskiej.

„PSL nie będzie ani przystawką PiS-u, ani przybudówką Koalicji Obywatelskiej” – zapewnił poseł Marek Sawicki. Przypomniał, że Stronnictwo przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi wspólnie z ruchem Kukiz15 zbudowało Koalicję Polską. „Idziemy środkiem z równym dystansem i do jednego i do drugiego środowiska” – powiedział poseł ludowców.

Zapewnił, że „w tej sprawie nic się nie zmienia”. „Taki kierunek będziemy po prostu zwyczajnie budowali” – zaznaczył Sawicki.

Według niego, apele prezydenta Dudy nie mają żadnego znaczenia. „Jest w Sejmie kilka ładnych projektów PSL, jest propozycja dnia referendalnego. Niech pan prezydent i jego środowisko wykona najpierw jakiekolwiek działanie legislacyjne i pokaże, że chce budować porozumienie wokół spraw, a nie kusi ewentualnymi profitami koalicyjnymi” – podkreślił poseł PSL. „Nas nie interesują profity koalicyjne, nas interesuje realizacja naszego programu” – dodał.

Dopytywany, czy nadal będzie realizowany projekt Koalicji Polskiej Sawicki zapewnił, że tak. „Będziemy starali się go poszerzać, rozwijać. Natomiast jeszcze raz powtarzam – równy dystans do PO-PiS-u, bo ani przybudówką jednych ani, że tak powiem przystawką drugich, nie mamy zamiaru być” – podkreślił poseł ludowców.

Zdaniem posła Krzysztofa Paszyka prezydent Andrzej Duda wiele spraw prezentował inaczej do czasu wieczoru wyborczego, a zupełnie inaczej się teraz do nich odnosi. „To po pierwsze czyni jego propozycję niewiarygodną, ale też odbiera samemu prezydentowi wiarygodność” – ocenił poseł PSL.

Na pytanie, czy gdyby prezydent ponowił swoje zaproszenie, to czy PSL je przyjmie Paszyk powiedział, że po pierwsze prezydent Duda powinien ponowić swoje zaproszenie. „A na razie pomimo, że mamy dzisiaj drugą dobę od czasu ogłoszenia wyników wyborów, takiej propozycji nie ponawia” – zaznaczył poseł Stronnictwa.

A po drugie – dodał – „chcielibyśmy wiedzieć i mieć jakieś skonkretyzowane propozycje, których również nie ma”. „Więc ja bym nie robił z jakiegoś skrętu kampanijnego poważnej sprawy, czy poważnego tematu, bo jego na dzień dzisiejszy nie ma” – podkreślił Paszyk.

Jego zdaniem, nie stało się nic takiego, co by zmuszało PSL z koalicjantami w ramach Koalicji Polskiej, do podjęcia jakiś radykalnych zwrotów, jeśli chodzi o kierunki funkcjonowania. „Mamy niespełna rok po wyborach parlamentarnych, jeszcze ponad trzy lata do końca kadencji, mamy niezwykle trafne propozycje programowe i będziemy wokół nich starali się kolejne środowiska przyciągać do współpracy” – powiedział Paszyk.

Według wiceprezesa PSL posła Dariusza Klimczaka temat zaproponowanej przez prezydenta koalicji polskich spraw nie był jeszcze omawiany wśród polityków Stronnictwa. „I ja dzisiaj w tym temacie nie mogę się wypowiedzieć” – podkreślił.

Dodał, że projekt Koalicji Polskiej to dla PSL priorytet. „My jesteśmy szczęśliwi, że nasz projekt Koalicji Polskiej w poprzednich wyborach zwrócił uwagę Polaków. Widzimy jak jest dobrze odbierany i będziemy się koncentrować na jego umacnianiu. I to jest przede wszystkim nasz cel tej kadencji, a wszystkie inne dodatkowe propozycje będą oficjalnie przez nas komentowane i przez naszego prezesa Władysława Kosiniaka-Kamysza” – powiedział wiceprezes PSL. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk