Będzie skarga lokalnego PiS do PKW na łódzki magistrat ws. agitacji na rzecz Trzaskowskiego

Zamierzamy poinformować PKW i prokuraturę, o tym, że na oficjalnej stronie łódzkiego urzędu miasta na Facebooku umieszczono zaproszenie na wiec Rafała Trzaskowskiego w formie oficjalnego materiału wyborczego, należącego do komitetu kandydata KO – powiedział PAP w niedzielę łódzki radny PiS Sebastian Bulak.

Na oficjalnej stronie urzędu miasta na Facebooku, przed wiecem kandydata KO w ub. piątek, umieszczono zaproszenie – baner opracowany przez komitet wyborczy KO, na spotkanie z Rafałem Trzaskowskim. Politycy PiS nazywają to „skandalem” i „niegodziwością”.

„Zamierzamy poinformować organy państwa, czyli PKW i prokuraturę, o tym, że na oficjalnej stronie urzędu miasta na Facebooku, przed wiecem kandydata KO w ub. piątek, umieszczono zaproszenie na spotkanie z Rafałem Trzaskowskim w formie oficjalnego materiału wyborczego należącego do komitetu polityka KO. Być może skargę do PKW złoży wkrótce sztab prezydenta Andrzeja Dudy” – powiedział PAP w niedzielę radny łódzkiego PiS Sebastian Bulak

W mediach społecznościowych, szczególnie na stronach lokalnych polityków, pisze się i mówi o „aferze” i złamaniu prawa wyborczego. Politycy PiS, którzy w Łodzi są w opozycji wobec ekipy Hanny Zdanowskiej z PO (KO), nazywają „skandalem” umieszczenie w internetowej witrynie urzędu miasta zaproszenia na wiec wyborczy kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który odwiedził w piątek miasto i województwo. Zaproszenie oprócz tekstu zawiera – zdaniem radnego Bulaka – oficjalne materiały wyborcze komitetu Rafała Trzaskowskiego.

„Prawie 70 proc. frekwencji to znak, że wybory prezydenckie to dla Was ważna sprawa. Dlatego przekazujemy informację, że dziś o godz. 17.00 na ul. Piotrkowskiej przed OFFem odbędzie się otwarte spotkanie z Rafałem Trzaskowskim” PS. Oczywiście jak tylko dostaniemy informację o spotkaniu Andrzeja Dudy z mieszkańcami Łodzi, również o tym poinformujemy” – to cała treść zaproszenia na wiec Trzaskowskiego na profilu FB Urzędu Miasta Łodzi. Pod postem, w nocy z soboty na niedzielę, było kilka tysięcy reakcji i komentarzy.

Radny Bulak dodał, że wykorzystywanie stron internetowych Łodzi do działalności wyborczej, które – jego zdaniem – jest nielegalne, nie wydarzyło się pierwszy raz.

„Łodzią rządzi prezydent Hanna Zdanowska z PO (KO), która już wcześniej miała zatargi z prawem, więc nie dziwią mnie takie nielegalne działania, zwłaszcza w kampanii wyborczej. To jest po prostu skandal, bo nie chodzi tylko o zaproszenie na wiec, tutaj – podkreślam – chodzi o umieszczenie na oficjalnym facebookowym profilu Łodzi, też oficjalnego, materiału wyborczego komitetu Rafała Trzaskowskiego” – powiedział PAP Bulak.

Rzecznik prezydent Zdanowskiej Marcin Masłowski, uważa, że zaproszenie na wiec potraktowano na profilu miasta informacyjnie. W niedzielę Masłowski nie chciał komentować sprawy, przysłał tylko oświadczenie prasowe.

„70-procentowa frekwencja w wyborach pokazała, z˙e łodzianie sa? bardzo zainteresowani wyborami prezydenckimi. Dlatego tez˙ na fanpage miasta pojawiła sie? nie tylko informacja o spotkaniu z kandydatem, ale takz˙e relacja ze spotkania z mieszkan´cami. Jednoczes´nie w postach pojawiło sie? zapewnienie, z˙e dokładnie takie same co do tres´ci i formy informacje pojawia? sie? z okazji wizyty w naszym mies´cie Andrzeja Dudy. Co wie?cej, taka? informacje? przesłalis´my także do sztabu pana prezydenta. Działania te maja? charakter wyłącznie informacyjny i sa? realizowane w ramach kampanii profrekwencyjnej” – napisał w oświadczeniu rzecznik prezydent Łodzi.

Radny Bulak z PiS zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt- jego zdaniem – nielegalnego działania urzędu miasta Łodzi. Tym razem chodzi o wpisy z na profilu Rady Miejskiej Łodzi, gdzie kilka dni temu umieszczono zdjęcie przewodniczącego rady Marcina Gołaszewskiego (KO) w błękitnej koszulce z napisem „Rafał Trzaskowski” i logo komitetu kandydata KO. Wpis z 2 lipca jest na stronie, którą formalnie administruje urząd miasta.

We wskazanym przez radnego wpisie, oprócz zdjęcia, jest tekst z zaproszeniem łodzian na wiec Trzaskowskiego, ten sam wiec, na który zapraszano na oficjalnej stronie magistratu. „Piątkowa wizyta kandydata na prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego w Łodzi.+-44% poparcia uzyskał w Łodzi Rafał Trzaskowski – powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej. – To naprawdę bardzo dobry wynik. Wierzymy, że w drugiej turze wyborów prezydenckich Rafał Trzaskowski ma możliwość zdobycia 60% poparcia w naszym mieście.+.” – napisano w poście na profilu rady miejskiej.

Przewodniczący Marcin Gołaszewski w odpowiedzi na pytanie PAP, dlaczego opublikowano ten tekst i jego zdjęcie w koszulce komitetu Trzaskowskiego, odsyła do urzędu miasta.

„Nie ja zarządzam profilem rady miejskiej, bo to urząd miasta zarządza tym profilem” – powiedział PAP Gołaszewski. Szef rady odpowiedział jednak na inne pytanie PAP, dlaczego pojawił się w koszulce z napisem agitującym na rzecz Trzaskowskiego na oficjalnej konferencji prasowej w godzinach swojej pracy.

„Nie uważam tego za niestosowne, bo ja jestem obywatelem, łodzianinem i tak samo mam prawo reprezentować poglądy polityczne” – odparł Marcin Gołaszewski.

Oprócz żony pretendenta do urzędu prezydenta RP, Małgorzaty Trzaskowskiej i partyjnej koleżanki kandydata KO – prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, Rafałowi Trzaskowskiemu podczas piątkowego wiecu towarzyszyli m.in. parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej z całej Polski oraz łódzcy posłowie i senatorowie, a także lokalni radni KO. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk