Jak wyglądał Fryderyk Chopin? Rekonstrukcja wyglądu

Fryderyk Chopin jest uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych, a także za jednego z najważniejszych polskich kompozytorów w historii. Był jednym z najsłynniejszych pianistów swoich czasów, często nazywany poetą fortepianu.

Elementem charakterystycznym dla utworów Chopina jest pogłębiona ekspresja oraz czerpanie z wzorców stylistycznych polskiej muzyki ludowej.

Chopin w 1849, fot. Louis-Auguste Bisson

Odtworzenia twarzy mistrza podjął się Hadi Karim pochodzący z Iranu grafik

Trzeba też pamiętać, że po śmierci wszystkie mięśnie przestają tracą napięcie. Poświęciłem na ten projekt wiele godzin i mam nadzieję, że moja praca odpowiada temu, jak w rzeczywistości wyglądał kompozytor.

– pisze Hadi Karimi na swoim profilu.

Chopin był bardzo introwertycznym i skrytym typem osoby, ma tylko dwa potwierdzone zdjęcia, z których jedno jest zniszczone i trudno się z niego cokolwiek wydostać, drugie natomiast zostało zrobione w czasie, gdy był ciężko chory, a jego twarz jest opuchnięta i oszpecona. Za życia Chopin miał wykonane portrety namalowane i narysowane przez różnych artystów, ale problem z większością z nich polega na tym, że są bardziej pochlebne niż realistyczne. – pisze artysta – Mogłem więc polegać tylko na jego masce pośmiertnej. Po śmierci wszystkie mięśnie tracą napięcie, a cała pozostała jest zniekształconą twarzą. Starałem się tchnąć w to życie, nie wiem, jak bliskie jest to, temu jak naprawdę wyglądał ten człowiek! – podsumował Hadi Karimi.

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk