Komentarze polityków i ekspertów po spotkaniu Trump-Duda

Karol Kwiatkowski25 czerwca, 20207 min

Zaskakuje aż tak duża liczba skonkretyzowanych tematów — powiedział PAP o spotkaniu prezydenta Polski Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem amerykanista z Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu prof. Grzegorz Górski. Dodał, że w wielu wymiarach zapowiedzi są „epokowym przełomem”.

„Wiele tematów dojrzewało od pewnego czasu, więc nastąpiło spiętrzenie. Do tego sytuacja wyborcza skłaniała, żeby dokonać puenty w różnych wymiarach i do tego dzisiaj w USA doszło” – podkreślił ekspert.

Ocenił, że wszystkie zapowiedzi i wszystkie konkretne deklaracje są dla Polski niezwykle ważne, gdyż dotyczą fundamentalnych interesów państwa w długotrwałej perspektywie.

Podsumował, że wszystkie informacje płynące ze spotkania Duda-Trump pokazują, iż Polska i USA „są na kursie” do kolejnych przedsięwzięć i inwestycji, a każda z nich buduję pozycję coraz bezpieczniejszej Polski wobec zagrożenia z Rosji.

Spotkanie prezydentów Polski Andrzeja Dudy i USA Donalda Trumpa było potwierdzeniem dobrych relacji polsko-amerykańskich i pokazaniem, że Trumpowi zależy na kontynuacji prezydentury Andrzej Dudy; z dużej chmury mały deszcz – ocenił w środę Marek Sawicki (PSL).

Polityk ocenił, że wizyta Dudy w USA była bardziej wydarzeniem kampanijnym, aniżeli wizytą gospodarczą. „Nasza dyplomacja zapowiadała duże, ważne wydarzenie, podczas którego nastąpi podpisanie ważnych umów, na razie nie mieliśmy do czynienia z niczym takim” – stwierdził Sawicki.

Głęboko rozczarowująca, porażka prezydenta Andrzeja Dudy – tak wiceszef PO Tomasz Siemoniak ocenił środową wizytę Dudy w USA. Za niedopuszczalną uznał wypowiedź prezydenta USA Donalda Trumpa o wsparciu dla Dudy przed wyborami. To bardzo zły moment w relacjach Polska-USA – uważa Siemoniak.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych i spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem pokazują, że przyjaźń między naszymi państwami i narodami jest oparta na wzajemnym szacunku i współpracy w obszarach bezpieczeństwa, innowacji i technologii – ocenił w środę premier Mateusz Morawiecki.

„Relacje Polski i USA nigdy nie były tak dobre. Dzisiejsza wizyta Andrzeja Dudy i spotkanie z Donaldem Trumpem pokazują, że przyjaźń między naszymi państwami i narodami jest oparta na wzajemnym szacunku i współpracy w kluczowych obszarach – bezpieczeństwa, innowacji i technologii” – napisał Morawiecki na Twitterze.

Oczekiwania wobec wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA i spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem były wyższe i bardziej konkretne; Andrzej Duda poleciał do Stanów Zjednoczonych załatwiać interesy wyborcze – ocenił w środę szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Jak dodał, „na tej wizycie najbardziej skorzystają prezydent Trump i USA, zaś Polska zapłaci olbrzymie rachunki, ale będzie miała mgliste korzyści”.

Deklaracja prezydenta Donalda Trumpa, że część amerykańskich żołnierzy wycofywanych z Niemiec trafi do innych krajów europejskich, jest korzystna dla Polski i Europy – ocenił minister obrony Mariusz Błaszczak.

„Cieszymy się z tej deklaracji, ta deklaracja z jednej strony umacnia polskie bezpieczeństwo, jest też dowodem tego, że przynajmniej część tych żołnierzy zostanie w Europie, a obecność wojsk amerykańskich jest dobra dla bezpieczeństwa Polski, ale także całej Europy” – mówił w TVP Info Błaszczak, który towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w środowej wizycie w Białym Domu.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA wpisuje się w finał kampanii wyborczej w Polsce; zapowiedzi przedstawione po jego spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem są bez konkretów – w ten sposób wizytę polskiego prezydenta w Białym Domu, ocenił kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak.

„Wizyta Dudy bez wątpienia wpisuje się w finał kampanii wyborczej w Polsce. Jej rezultaty będzie można ocenić, jeśli pojawią się jakieś konkrety, na razie ich brak. Po tej wizycie nic nie wskazuje na jakiekolwiek przełomowe ustalenia” – powiedział PAP Bosak.

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk