Premier: blisko 300 mln zł z budżetu państwa na budowę Akademii Muzycznej w Bydgoszczy

Magdalena Targańska22 czerwca, 202016 min

Na zbudowanie od początku do końca Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy przeznaczymy z budżetu państwa blisko 300 mln zł – poinformował premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek podczas wizyty w Bydgoszczy.

Podczas uroczystości w sali koncertowej Akademii Muzycznej premier podpisał umowę dotyczącą wieloletniego planu budowy kampusu uczelni.

„Dziękuję za te starania, że państwo tu w Bydgoszczy nie straciliście nadziei i we współpracy z samorządem, we współpracy z parlamentarzystami z ziemi bydgoskiej, zawsze zabiegaliście o to, żeby rzeczywiście utworzyć tę przystań dla muzyków. Pewnie, że wszędzie można tworzyć, ale wiemy doskonale, że muzycy potrzebują swojej przystani” – powiedział Morawiecki.

Premier dodał, że jest przekonany, że nowa siedziba Akademii, nowoczesna i pięknie położona, będzie taką przystanią dla muzyków i będzie rozsławiała imię Bydgoszczy, ale i całej Polski.

„Tak, jak często mówimy o infrastrukturze materialnej, ale równie ważne dla narodu, dla państwa, które chce się rozwijać, budować swoją przyszłość, jest infrastruktura duchowa. Muzyka wraz ze sztuką tworzą taką infrastrukturę duchową, ale muszą do swojego rozwoju mieć to miejsce, w którym będą kształcić nowych muzyków, nowych artystów” – podkreślił Morawiecki.

Premier zaznaczył, że muzyka tak, jak w trudnych czasach, ponad sto lat temu, dawała cały czas natchnienie naszemu narodowi i wiarę w to, że niepodległość będzie odzyskana, tak i dzisiaj muzyka rozsławia Polskę na całym świecie.

Wspominał, że jak kilka miesięcy temu był w Japonii, to najczęściej pytano go o Fryderyka Chopina.

„Myślę, że nowa Akademia Muzyczna, na którą z budżetu państwa polskiego – w całości i wyłącznie – przeznaczamy blisko 300 mln zł, na jej zbudowanie od początku do końca, będzie też miejscem, w którym będą tworzyli nowi artyści, którzy będą rozsławiali polskie imię. Ale będą też zachwycali nas wszystkich tym, co nas uszlachetnia, czyli właśnie piękną muzyką. Gdzie lepsze miejsca na taką inwestycję, niż tutaj w Bydgoszczy, która wydała tylu wspaniałych muzyków” – mówił szef rządu.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, bydgoski poseł PiS Łukasz Schreiber podkreślił, że podpisanie umowy jest historycznym momentem dla wszystkich, którzy byli zaangażowanie w staraniach o budowę siedziby i dla bydgoszczan. Zaznaczył, że o inwestycję zabiegano poza podziałami politycznymi, we współpracy samorządu i parlamentarzystów.

Decyzję o finansowaniu budowy nowego kampusu uczelni w całości z budżetu państwa ogłosił pod koniec września zeszłego roku wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, który odwiedził Bydgoszcz. Wówczas poinformował, że budowa będzie kosztowała około 290 mln zł, a w 2020 r. rząd przeznaczy na ten cel 52 mln zł.

Obecnie Akademia Muzyczna mieści się w siedmiu budynkach rozproszonych w całym mieście. Projekt nowego kampusu zakłada postanie 8-kondygnacyjnego budynku (w tym dwóch pod ziemią). Powstaną cztery sale koncertowe, w tym duża sala koncertowa i jej wierna kopia, służąca jako miejsce prób i nauki. Powierzchnia całości to 31 tys. m kw.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • Paweł K.

    22 czerwca, 2020 at 7:52 pm

    Tak?! No hojnie, ale po co?!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk