Kontrola NiK w warszawskim MPWiK trwa już osiem miesięcy – oczyszczalnia Czajka

Karol Kwiatkowski17 czerwca, 20205 min

Już prawie osiem miesięcy trwa kontrola NiK w stołecznym MPWiK. Została wszczęta po ubiegłorocznej awarii kolektorów odprowadzających ścieki do oczyszczalni Czajka.

„Potwierdzamy, że od listopada 2019 roku w Spółce trwa kontrola prowadzona przez Najwyższa Izbę Kontroli, a jej przedmiotem jest +Projektowanie, budowa i eksploatacja kolektora podziemnego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do Oczyszczalni Ścieków Czajka+” – poinformował PAP rzecznik prasowy MPWiK Marek Smółka.

PAP zwróciła się do NiK z pytaniem dlaczego kontrola jeszcze nie została zakończona. „Procedura kontrolna jeszcze trwa, dlatego na tym etapie – podobnie, jak przy wszystkich naszych kontrolach – nie możemy udzielać informacji” – odpisał wydział prasowy Izby.

Wskazano, że każda jednostkowa kontrola NIK dotyczy wybranego aspektu bądź aspektów działalności podmiotu kontrolowanego, i „w przypadku każdej jednostki, i każdego tematu, czas niezbędny do przeprowadzenia kontroli może być zupełnie inny”.

Zapewniono, że gdy tylko się ona zakończy, wyniki zostaną opublikowane na stronie internetowej NIK.

W ubiegłym tygodniu Wody Polskie rozpoczęły w MPWiK w Warszawie kontrolę działań mających zabezpieczyć miasto przed ewentualną kolejną awarią układu przesyłającego ścieki do oczyszczalni „Czajka”. Prezes Wód Polskich Przemysław Daca wyjaśnił wówczas, że domaga się od prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, aby przedstawiły raport dotyczący przyczyn awarii kolektora w sierpniu ubiegłego roku, a także poinformowały Wody Polskie, na jakim etapie jest realizacja budowy nowego, zapasowego kolektora.

„Niestety służby pana prezydenta Trzaskowskiego nie przedstawiły rzeczowej analizy sytuacji i nie wskazały konkretnych przyczyn, które przyczyniły się do awarii obu nitek kolektora” – powiedział Daca. Jak wyjaśnił PAP Sergiusz Kieruzel z Wód Polskich, kontrola WP została zawieszona do czasu zakończenia działania kontrolnego NiK w MPWiK.

Przypomnijmy, że podczas awarii dwóch kolektorów, do której doszło pod koniec sierpnia ubiegłego roku, do Wisły trafiało 3 tys. litrów ścieków na sekundę. Średni zrzut na dobę wynosił 260 tys. msześc. ścieków. W wyniku decyzji rządu Wody Polskie, przy współudziale wojska w 10 dni wybudowały tymczasowy rurociąg, którym do zakończenia naprawy popsutych kolektorów, były przepompowywane ścieki. Koszt budowy i eksploatacji zastępczego kolektora wyniósł ok. 35 mln zł.

Prezes MPWiK Renata Tomusiak poinformowała, że prace nad raportem dotyczącym przyczyn awarii nie zostały jeszcze zakończone. Wyjaśniła, że powodem było zajęcie przez prokuraturę prowadzącą postępowanie ws. „Czajki” próbek materiałów pobranych z miejsca awarii. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk