Pierwsza dama odwiedziła dom dla niepełnosprawnych w Piekoszowie

Magdalena Targańska16 czerwca, 20205 min

Agata Kornhuser-Duda odwiedziła 15 czerwca dom dla niepełnosprawnych w Piekoszowie w woj. świętokrzyskim, gdzie spotkała się z pracownikami placówki, przedstawicielami stowarzyszeń działających na rzecz niepełnosprawnych i z ich podopiecznymi – podano we wtorek na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP.

Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie im. Sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka jest siedzibą Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół „Nasz Dom”. Zadaniem stowarzyszenia jest promowanie wszechstronnego duchowego, społecznego i psychofizycznego rozwoju osób niepełnosprawnych i poprawa ich sytuacji w rodzinie i w społeczeństwie. Podano, że podczas poniedziałkowej wizyty w Piekoszowie pierwsza dama rozmawiała o potrzebach osób niepełnosprawnych i ich rodzin, o przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu i o barierach w samodzielnym funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnościami.W spotkaniu uczestniczyli pracownicy domu i przedstawiciele stowarzyszeń z nim współpracujących: Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół „Nasz Dom”, Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, Zespołu Inscenizacji Tanecznej „Uśmiech” oraz Świętokrzyskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych.

Wśród podjętych tematów były turnusy wczesnorekolekcyjne dla grup z całej Polski, pielgrzymki, treningi samodzielności i zawody sportowe dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz inscenizacje taneczne.

„Widać, że państwo dobrze czują się ze sobą, w ośrodku panuje wspaniała, rodzinna atmosfera” – zauważyła pierwsza dama.

Działający w ramach Caritasu diecezji kieleckiej Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie im. Sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka każdego dnia pełni opiekę nad ok. 140 mieszkańcami i pacjentami. Ośrodek wyposażony jest m.in. w pomieszczenia do rehabilitacji, salę gimnastyczną, basen, gabinety do terapii, grotę solną, świetlicę, jadalnię i w pokoje dla pacjentów.

W ośrodku jest lekarska poradnia rehabilitacyjna, a także Oddział Rehabilitacji Dziennej. Podejmowane są działania mające na celu nawiązywanie przez mieszkańców nowych kontaktów, poszerzanie grona przyjaciół, a także integrację ze środowiskiem lokalnym.

„Rzadko się zdarza, żeby jedna placówka była skierowana do tak wielu osób potrzebujących i by jej działalność była tak szeroko rozwinięta” – powiedziała małżonka prezydenta.

Wyraziła również wdzięczność pracownikom placówki. „Wyróżnia państwa prawdziwy profesjonalizm, ale też rzecz o wiele ważniejsza: empatia. Jestem ogromnie wdzięczna, że wykonują państwo tę trudną pracę z uśmiechem i wielką troską” – powiedziała.

Spotkała się także z mieszkańcami lokali aktywizujących, służących podtrzymaniu i rozwojowi dynamiki życiowej osób starszych lub niepełnosprawnych niewymagających całodobowej opieki. Rozmowa dotyczyła m.in. codziennego życia, terapii, warsztatów manualnych i artystycznych. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk