Allegro usunęło aukcję z książkami Ziemkiewicza. Czy to początek cenzury na portalach aukcyjnych?

Karol Kwiatkowski9 czerwca, 20206 min

Allegro usunęło aukcję z książkami Rafała Ziemkiewicza. Powód? Regulamin Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”, z którym współpracuje portal. Autor poinformował o przekazaniu sprawy prawnikom.

Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” to, według Wikipedii,  polskie stowarzyszenie antyrasistowskie założone przez Marcina Kornaka w 1996 roku. Zgodnie z jego deklaracją za cele stawia sobie przeciwdziałanie szowinizmowi, neofaszyzmowi i nienawiści wobec cudzoziemców. Stowarzyszenie zostało założone z inicjatywy działaczy nieformalnej, młodzieżowej Grupy Anty-Nazistowskiej, założonej w 1992 roku w Bydgoszczy.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” słynie z poszukiwania w Polsce faszystów i wszelakich rasistowskich incydentów. Okazuje się również, że ma znaczący wpływ na politykę największego polskiego portalu aukcyjnego jakim jest Allegro.pl.

„Cham niezbuntowany” to traktat publicystyczny Rafała A. Ziemkiewicza. Książka, która ujawnia źródła i tłumaczy nasze narodowe działania, wybory, wewnętrzne konflikty. Tematy niezwykle istotne przedstawione w sposób subiektywny, lecz poparte argumentacją, z którą trudno polemizować. Problemy współczesności mające korzenie w historii, która ciągnie się za nami nieprzepracowana, hamując w nas poczucie wartości i wyjątkowości. „Książka, którą Państwu przedstawiam jest skutkiem mojego wieloletniego „chorowania na Polskę”, stałego zastanawiania się nad nią. Jest ona skutkiem bardzo konkretnego impulsu, który kazał mi potraktować zebranie w jednym miejscu przemyśleń nad polskim mentalem, jako sprawę szczególnie pilną.” Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

O sprawie poinformował na Twitterze internauta, który chciał sprzedawać książki Ziemkiewicza w sieci. Okazuje się, że dostał od Allegro upomnienie.

Dostałem upomnienie od allegro, ze sprzedaję Pana książkę, bo jest rasistowska a Pan nic- bez reakcji. Co mam zrobić z zapasem iluś tam sztuk?

Portal tłumaczy, że usunął aukcje ze względu na zgłoszenie od Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”:

oferty usunęliśmy na podstawie zgłoszenia od Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” – szczegółowa argumentacja dostępna jest tutaj: https://www.nigdywiecej.org/4319-stowarzyszenie-nigdy-wiecej-nie-rekomenduje

Rafał Ziemkiewicz napisał: Poważnie, „Allegro” blokuje sprzedaż mojej książki, powołując się jako na autorytet na bandę świrów?! Przekazuję sprawę prawnikom, niech się tym zajmą. A Państwo śpieszcie się kupować, w przyszłym tygodniu dodruk.

Sądy są niestety w rozsypce, ale tak, muszą to odczuć: Usunęli, bo jakieś lewicowe świry, które książki nie czytały, zniesławiły autora, powołując się na innych świrów, którzy też jej nie czytali… Wychodzą z tego 3 pozwy, dla Allegro, Nigdy Więcej i Otwartej Rzeczpospolitej

Niestety nie ma możliwości odwołania się od decyzji Allegro. Portal automatycznie usuwa „oferty niezgodne z regulaminem”.

Nie wiem jak Wy, drodzy czytelnicy, ale ja poczułem się w obowiązku kupić książkę RAZ „Cham Niezbuntowany”. O rozwoju sytuacji będzie informowali na bieżąco.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk