PolitykaPAIH: Polska ma szansę umocnić swoją pozycję wśród głównych eksporterów mebli do Austrii

Magdalena Targańska4 czerwca, 20204 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Polska jest drugim największym dostawcą mebli do Austrii, a teraz w okresie pandemii ma szansę jeszcze bardziej umocnić tam swoją pozycję – powiedziała PAP szefowa wiedeńskiego biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Barbara Kamińska-Szuba.

Jak podkreśliła, pandemia skróciła łańcuchy dostaw na wielu europejskich rynkach, również austriackim.

Zaznaczyła, że w efekcie wieloletniej ekspansji Polska stała się drugim największym dostawcą mebli do Austrii. „Wyprzedza nas obecnie tylko silna konkurencja z Niemiec” – wskazała. Dodała, że nasze firmy oferują konkurencyjne cenowo i wysokiej jakości produkty. „Niestety, w większości nie sprzedają pod swoimi markami” – mówiła.

Według ekspertki pandemia koronawirusa znacznie skróciła łańcuchy dostaw na wielu europejskich rynkach, również austriackim. „W związku z tym, Polska ma szansę umocnić swoją pozycję na liście głównych eksporterów mebli względem odległych Chin czy, znacznie osłabionych kryzysem, dostawców z Włoch” – oceniła. Powiedziała, że lockdown w Austrii przyczynił się do wzrostu popytu na takie produkty, jak biurka czy krzesła biurowe. „Rośnie też sprzedaż w kanałach e-commerce” – zaznaczyła Kamińska-Szuba.

Wyjaśniła, że wśród zapytań o możliwości wejścia na rynek austriacki, jakie przedsiębiorcy przesyłają do biura PAIH w Wiedniu, najwięcej dotyczy branży spożywczej, budowlanej, IT i meblarskiej. „W 2016 roku statystyczny Austriak wydał na meble i tekstylia domowe 587 euro – to drugi najwyższy wynik w Europie, po Szwajcarii. Dla porównania Polacy wydają na ten cel średnio ok. 110 euro rocznie” – wskazała. Podkreśliła, że w Austrii popyt na meble i produkty wyposażenia wnętrz stale rośnie.

Według PAIH Austria należy do najatrakcyjniejszych rynków meblowych w Europie. W czołówce największych dostawców mebli do tego kraju są: Niemcy (1. miejsce), Polska (2.), Chiny (3.), Włochy (4.). Eksport mebli z Polski w 2018 r. wyniósł ponad 174,4 mln euro, rośnie handel meblami przez internet, obecnie jest to 13 proc. całkowitej sprzedaży – wyjaśnił PAIH.

Branża meblarska – jak przypomina Agencja, odpowiada za ponad 2 proc. polskiego PKB; ponad 90 proc. naszego eksportu mebli trafia do Europy Zachodniej, a roczna jego wartość sięga 10 mld euro.

Nowym możliwościom eksportu mebli do krajów UE oraz na rynki pozaunijne będzie poświęcony cykl webinariów PAIH. O tym, jak wejść na rynek austriacki eksperci będą mówić w czwartek.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

16 − siedem =