Prezydent o weteranach Wojska Polskiego: wszyscy jesteśmy im winni ogromną wdzięczność

Magdalena Targańska29 maja, 20204 min

Polscy żołnierze reprezentują Polskę i realizują nasze interesy i za to, z punktu widzenia Rzeczypospolitej, jesteśmy im winni ogromną wdzięczność – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda w Belwederze, gdzie odznaczył Gwiazdami Morza Śródziemnego dziesięcioro uczestników misji wojskowych.

Po odznaczeniu dziesięciorga podoficerów i oficerów Wojska Polskiego Gwiazdami Morza Śródziemnego, prezydent podkreślił, że dla polskich żołnierzy służba poza granicami kraju, to „ciekawe, i w przekonaniu bardzo wielu żołnierzy Wojska Polskiego niezwykle potrzebne doświadczenie”.

„To bardzo ciekawe doświadczenie, możliwość zetknięcia się z zasadami służby koleżanek i kolegów z innych krajów, współpracy sojuszniczej, zobaczenia świata, obycia się w nowych warunkach, wypróbowania swoich zdolności, umiejętności, często wytrzymałości w innych warunkach klimatycznych, w innych warunkach terenowych, w innych warunkach społecznych, kulturowych” – powiedział.

Mówiąc o tym, co dla Rzeczypospolitej wynika z ich służby, prezydent zaznaczył, że „liczące się państwo z ambicjami, państwo, które chce być szanowane przestrzeni międzynarodowej które chce mieć znaczenie powinno być reprezentowane, i powinno występować wszędzie tam, gdzie także w trudnej sytuacji, jest potrzeba międzynarodowego współdziałania”.

„Polscy żołnierze, czy to służąc w czasie misji pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych, czy to służąc w ramach naszych kontyngentów w różnych innych misjach sojuszniczych, w szczególności w Sojuszu Północnoatlantyckiego, reprezentują Polskę i realizują nasze interesy. Za to, z punktu widzenia Rzeczypospolitej, za to wszystko jesteśmy im winni ogromną wdzięczność” – podkreślił Andrzej Duda.

Wcześniej w piątek prezydent Duda uczestniczył w Warszawie w uroczystościach Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ – złożył wieniec pod Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa, a potem spotkał się z uczestnikami Rajdu Motocyklowego Weteranów i dokonał uroczystego rozpoczęcia tego rajdu.

O godz. 14 odbędą się uroczystości na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie planowane jest wystąpienie m.in. szefa resortu obrony Mariusza Błaszczaka.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa obchodzony jest 29 maja wraz z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych. W ponad 90 misjach i operacjach poza granicami państwa wzięło udział ponad 115 tys. polskich żołnierzy i pracowników wojska. Podczas misji poległo 120 polskich żołnierzy i pracowników wojska, ponad 800 zostało rannych.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk