Bp Kamiński przedłużył dyspensę dla osób chorych, mających objawy infekcji i obawiających się zakażenia

W związku z panującą nadal epidemią koronawirusa bp Romuald Kamiński przedłużył w diecezji warszawsko-praskiej dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. Dotyczy ona osób chorych lub mającym objawy infekcji oraz wszystkich tych, którzy czują obawę przed zakażeniem.

W związki z zapowiedzią zniesieniem od najbliższej soboty obostrzeń dotyczących liczby osób w kościołach i innych miejscach kultu, bp Kamiński wydał komunikat.

Zwraca w nim uwagę, że nadal panuje epidemia koronawirusa. „Mając na uwadze potrzebę ochrony życia i zdrowia ludzkiego, przedłużam dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej, udzieloną 12 marca 2020 roku, do odwołania” – napisał. W gronie osób mogących skorzystać z dyspensy wymienił chorych lub mających objawy infekcji oraz wiernych, którzy czują obawę przed zakażeniem.

Osoby, które skorzystają z dyspensy, biskup warszawsko-praski zachęca do „łączności duchowej ze wspólnotą poprzez transmisje w środkach społecznego przekazu”.

Przypomina, że nadal obowiązuje zasada zasłanianie ust i nosa przez wiernych w kościołach, zachowania dystansu społecznego oraz wszelkich norm służących bezpiecznemu i godnemu udzielaniu komunii świętej (obowiązek dezynfekowania rąk przez udzielających komunii i po zakończeniu obrzędu).

Biskup zwraca uwagę, że nowe przepisy umożliwiają „powrót do przynajmniej częściowej pracy z grupami modlitewnymi i zespołami parafialnymi, przy zachowaniu obowiązujących norm sanitarnych”.

Zapowiedział, że szczegółowe informacje dotyczące organizacji święta Bożego Ciała będą opublikowane w przyszłym tygodniu. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk