Czy tegoroczne wakacje zdominuje turystyka krajowa?

Tegoroczne wakacje zdominuje raczej turystyka krajowa – powiedział PAP wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Zachęcił do spędzania urlopu w Polsce, by wspierać branżę turystyczną i pomóc się jej odbudować po pandemii.

„Tegoroczne wakacje zdominuje raczej turystyka krajowa, do czego zachęcam” – wskazał Gut-Mostowy. Dodał, że trzeba „solidarnie wspierać branżę turystyczną i planować urlopy w kraju, aby pomóc jej się odbudować po pandemii”.

Formą wsparcia dla branży, która pomaga jej w utrzymaniu płynności finansowej i przetrwaniu tego trudnego czasu jest – jak zaznaczył – korzystanie ze specjalnych voucherów turystycznych.

Prawo dotyczące voucherów i zaliczek weszło w życie 1 kwietnia. Wprowadza ono możliwość zwrotu wpłat za imprezy turystyczne, po skutecznym odstąpieniu od takiej umowy, po upływie 180 dni od poinformowania o takim fakcie. Albo – zamiast zwrotu pieniężnego – pozwala na dokonanie go w formie vouchera, który będzie można zrealizować w ciągu roku.

Według informacji przekazanych PAP przez Ministerstwo Rozwoju agenci turystyczni szacują, iż voucher wybiera ok. 31 proc. turystów.

Z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, przeprowadzonej wśród hotelarzy na początku kwietnia 2020 r., wynika, że hotele skorzystały: z voucherów – 73 proc.; z odroczenia zwrotu o 180 dni – 70 proc., z anulacji rezerwacji i zwrotu zaliczki – 86 proc. Ankieta pokazuje też, że hotelarze z nadzieją patrzą na najbliższe tygodnie: 49 proc. oczekuje, że ruch turystyczny zacznie się już w czerwcu lub lipcu br. z wykorzystaniem voucherów, a 67 proc. spodziewa się w tym samym okresie wznowienia turystyki bez voucherów. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk