Polski fotograf, Tomek Kaczor, laureatem konkursu World Press Photo

Karol Kwiatkowski17 kwietnia, 20204 min

Polski fotograf Tomek Kaczor zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Portret Roku w konkursie World Press Photo 2020 za zdjęcie „Przebudzenie” ukazujące nastoletnią Ormiankę cierpiącą na syndrom rezygnacji. Za Zdjęcie Roku uznano pracę Japończyka Yasuyoshi Chiby z demonstracji w Sudanie.

Zwycięskie zdjęcie japońskiego reportera AFP „Straight Voice” przedstawia demonstrację młodych ludzi w Chartumie w Sudanie w czasie przerwy w dostawie prądu w czerwcu ubiegłego roku. W centrum kompozycji znajduje się młody człowiek recytujący wiersz z ręką na sercu i wysoko uniesioną głową, otoczony światłami bijącymi z telefonów komórkowych.

Autor zdjęcia na nagraniu opublikowanym przez fundację World Press Photo relacjonował, że podczas, gdy mężczyzna recytował wiersz, zebrani klaskali w dłonie i skandowali słowo „thawra” – „rewolucja”. Pomyślałem, że to piękna scena; byłem pod wrażeniem jego wyrazu twarzy, jego głosu – tłumaczył.

Wśród nominowanych do tytułu Zdjęcia Roku znalazło się także „Przebudzenie” Kaczora. Pierwszą nagrodę przyznano mu natomiast w kategorii Portret Roku (zdjęcie pojedyncze). Zdjęcie znalazło się na okładce czerwcowego „Dużego Formatu”, magazynu „Gazety Wyborczej” i towarzyszyło reportażowi „Dzieci śpią ze strachu”.

fot. Tomek Kaczor (PAP/EPA)

Czarno-biała fotografia portretuje 15-letnią Ormiankę niedługo po przebudzeniu ze stanu wywołanego przez syndrom rezygnacji, której historię opisuje reportaż. Dziewczynka siedzi na wózku inwalidzkim, z przymocowanym do buzi zgłębnikiem, i wpatruje się w obiektyw. Wraz z rodziną znajduje się w ośrodku dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej – Dębaku.

Tytuł Fotoreportażu Roku trafił do Francuza Romain Laurendeau za pracę „Kho, Genesis of the Revolt” opowiadającą m.in. o sytuacji młodych ludzi w Algierii na przestrzeni ostatnich lat. „+Kho+ znaczy +brat+. To więź” – wyjaśniał autor w nagraniu. Jego fotoreportaż opowiada o zaangażowaniu młodych, pozbawionych możliwości osób w demonstracje. „To uniwersalna historia. To ludzie stawiający czoła ideologii” – mówił.

Laureatów 63. edycji World Press Photo, prestiżowego konkursu organizowanego przez holenderską fundację, ogłoszono w czwartek. Nagrody przyznano zdjęciom pojedynczym i fotoreportażom w ośmiu kategoriach dotyczącym m.in. problemów współczesnego świata, środowiska, bieżących wydarzeń i sportu. Zwycięzców wyłoniono spośród ponad 4 tysięcy fotografów ze 125 krajów.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk