KulturaZdjęcie dniaPolski fotograf, Tomek Kaczor, laureatem konkursu World Press Photo

Karol Kwiatkowski17 kwietnia, 20204 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Polski fotograf Tomek Kaczor zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Portret Roku w konkursie World Press Photo 2020 za zdjęcie „Przebudzenie” ukazujące nastoletnią Ormiankę cierpiącą na syndrom rezygnacji. Za Zdjęcie Roku uznano pracę Japończyka Yasuyoshi Chiby z demonstracji w Sudanie.

Zwycięskie zdjęcie japońskiego reportera AFP „Straight Voice” przedstawia demonstrację młodych ludzi w Chartumie w Sudanie w czasie przerwy w dostawie prądu w czerwcu ubiegłego roku. W centrum kompozycji znajduje się młody człowiek recytujący wiersz z ręką na sercu i wysoko uniesioną głową, otoczony światłami bijącymi z telefonów komórkowych.

Autor zdjęcia na nagraniu opublikowanym przez fundację World Press Photo relacjonował, że podczas, gdy mężczyzna recytował wiersz, zebrani klaskali w dłonie i skandowali słowo „thawra” – „rewolucja”. Pomyślałem, że to piękna scena; byłem pod wrażeniem jego wyrazu twarzy, jego głosu – tłumaczył.

Wśród nominowanych do tytułu Zdjęcia Roku znalazło się także „Przebudzenie” Kaczora. Pierwszą nagrodę przyznano mu natomiast w kategorii Portret Roku (zdjęcie pojedyncze). Zdjęcie znalazło się na okładce czerwcowego „Dużego Formatu”, magazynu „Gazety Wyborczej” i towarzyszyło reportażowi „Dzieci śpią ze strachu”.

fot. Tomek Kaczor (PAP/EPA)

Czarno-biała fotografia portretuje 15-letnią Ormiankę niedługo po przebudzeniu ze stanu wywołanego przez syndrom rezygnacji, której historię opisuje reportaż. Dziewczynka siedzi na wózku inwalidzkim, z przymocowanym do buzi zgłębnikiem, i wpatruje się w obiektyw. Wraz z rodziną znajduje się w ośrodku dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej – Dębaku.

Tytuł Fotoreportażu Roku trafił do Francuza Romain Laurendeau za pracę „Kho, Genesis of the Revolt” opowiadającą m.in. o sytuacji młodych ludzi w Algierii na przestrzeni ostatnich lat. „+Kho+ znaczy +brat+. To więź” – wyjaśniał autor w nagraniu. Jego fotoreportaż opowiada o zaangażowaniu młodych, pozbawionych możliwości osób w demonstracje. „To uniwersalna historia. To ludzie stawiający czoła ideologii” – mówił.

Laureatów 63. edycji World Press Photo, prestiżowego konkursu organizowanego przez holenderską fundację, ogłoszono w czwartek. Nagrody przyznano zdjęciom pojedynczym i fotoreportażom w ośmiu kategoriach dotyczącym m.in. problemów współczesnego świata, środowiska, bieżących wydarzeń i sportu. Zwycięzców wyłoniono spośród ponad 4 tysięcy fotografów ze 125 krajów.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziesięć − pięć =