Spektakl TR Warszawa „Cząstki kobiety” na 74. Festival d’Avignon

Karol Kwiatkowski8 kwietnia, 20206 min

Po 13 latach zespół TR Warszawa powraca na prestiżowy Festival d’Avignon ze spektaklem „Cząstki kobiety” w reżyserii Kornela Mundruczo – poinformowała w środę PAP rzeczniczka prasowa warszawskiego teatru Kaja Stępkowska.

Kornel Mundruczo wikipedia.org

Jak wyjaśniła Stępkowska, międzynarodowa publiczność 74. Festival d’Avignon zobaczy „Cząstki kobiety” w reżyserii węgierskiego reżysera teatralnego i filmowego Kornela Mundruczo osiem razy – 16-17, 19, 20-23 lipca br. – na stworzonej specjalnie dla Tadeusza Kantora w 1985 r. scenie Gymnase du Lycee Aubanel.

„Ostatnie z ośmiu przedstawień zagrane zostanie 23 lipca – na zamknięcie Festiwalu w Awinionie” – podkreślono w przesłanej PAP informacji.

Jak napisano, „Cząstki kobiety to feministyczny, napędzany przez siłę i determinację kobiecych postaci dramat rodzinny, rozgrywający się we współczesnej Warszawie”. „Rodzinne spotkanie jak soczewce skupia problemy i wewnętrzne konflikty polskiego społeczeństwa. Postacią centralną spektaklu jest trzydziestoletnia Maja, która mierzy się z osobistą tragedią. Aby wyjść z życiowego zakrętu, musi zakwestionować całe dotychczasowe życie i na nowo zbudować relacje z bliskimi” – czytamy w opisie spektaklu.

„Reżyser Kornel Mundruczo oraz autorka scenariusza i dramaturżka, Kata Weber empatycznie portretują każdą z wyrazistych postaci, nie oceniając i nie krytykując nikogo ze zgromadzonych przy rodzinnym stole osób. Przedstawienie, wykorzystujące filmowe środki wyrazu ujmuje intymną narracją, realizmem szczegółu i czułością aktorskich kreacji” – napisano.

Premiera spektaklu „Cząstki kobiety” odbyła się 13 grudnia 2018 r. w TR Warszawa (na scenie ATM Studio). Przedstawienie zostało już kilkakrotnie docenione na festiwalach teatralnych w Polsce, m.in. przez międzynarodowe jury INFERNO 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Boska Komedia”, które przyznało spektaklowi TR Warszawa nagrodę Grand Prix dla najlepszego przedstawienia festiwalu oraz nagrody aktorskie dla Justyny Wasilewskiej (pierwsza nagroda aktorska) i Dobromira Dymeckiego (druga nagroda aktorska). Obok 7 nagród aktorskich i Grand Prix 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Boska Komedia” reżyser Kornel Mundruczo otrzymał Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2018/19.

Spektakl TR Warszawa był też jednym z najczęściej wymienianych przestawień przez polską krytykę w podsumowaniu sezonu 2018/19, w plebiscycie „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2018/19”, opublikowanym w miesięczniku „Teatr”.

„Cząstki kobiety” zainaugurowały program specjalnych pokazów rejestracji online, w ramach akcji TR Warszawa #zostanwdomu, niewychodzzteatru. Premierowy pokaz spektaklu obejrzało w Internecie ok. 10 tys. osób.

Jak poinformowała PAP Stępkowska, „Cząstki kobiety” z TR Warszawa znalazły się również w tegorocznych programach dwóch innych prestiżowych europejskich festiwali – Kunstenfestivaldesarts i Ruhrtriennale.

Tegoroczny 74. Festival d’Avignon odbędzie się między 3 a 23 lipca br. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Olivier Py, a dyrektorką programową Agnes Troly.

Pełny program 74. festiwalu znajduje się na stronie: https://www.festival-avignon.com/en/#

„Ten najbardziej znany francuski festiwal teatralny, organizowany od roku 1947, jest jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych na świecie. Rokrocznie w lipcu do średniowiecznego miasta przyjeżdżają najważniejsi twórcy i twórczynie oraz zespoły teatralne z całego świata” – czytamy w przesłanej informacji.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk