Ależ samobój! Trzy lata więzienia za niegłosowanie? [aktualizacja!]

Paweł Skutecki6 kwietnia, 20203 min

Prawo i Sprawiedliwość było zdeterminowane i pomimo porannego odrzucenia projektu zmian w prawie wyborczym, złożyło go ponownie i doprowadziło do drugiego – tym razem po myśli prezesa PiS – głosowania.

PAP/Wojciech Olkuœnik

Sejm przyjął projektu ustawy Prawa i Sprawiedliwości dotyczący sposobu głosowania w wyborach prezydenckich. Niewielką większością, przy drugim podejściu, udało się skierować projekt do drugiego czytania. Tymczasem w projekcie jest zapis, o którym mało kto wiedział. 

Patryk Michalski z RMF FM na Twitterze przekazał: 

Projekt ustawy autorstwa PiS w obecnym kształcie WYMUSZA na wszystkich uprawnionych do głosowania, zwrócenie karty do głosowania pod karą 3 lat więzienia. 

Nawet jeśli wyborca nie będzie chciał oddać głosu, będzie musiał się pofatygować do skrzynki.

Trudno przewidzieć, jak to się może skończyć. Można spodziewać się ogromnej frekwencji, a to może sprawić, że wynik wyborów zaskoczy wszystkich. Czy tak będzie? Jeszcze dzisiaj w nocy Sejm może zdecydować o zmianie tego zapisu, ale w trakcie dyskusji nad projektem nie widać takiej woli… 

Przed godziną 22 Sejm przyjął poprawkę w poniższym brzmieniu.

Czy to rozwiązuje problem? Nieoddanie karty, będzie wciąż mogło być uważane za kradzież i zagrożone karą pozbawienia wolności.

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Koszyk