Nasza historia78 lat temu pierwszy transport francuskich Żydów dotarł do Auschwitz

Karol Kwiatkowski31 marca, 20204 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Znicze w 78. rocznicę pierwszej deportacji francuskich Żydów do niemieckiego obozu Auschwitz zapłonęły w poniedziałek na historycznej bocznicy kolejowej w Oświęcimiu, tzw. Judenrampe – podała Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Jason M Ramos

Prezes Fundacji Agnieszka Molenda poinformowała, że pomimo trudnych czasów epidemii, znicz od konsula Francji Frederica de Touchet i Francuzów stanął przed tablicami upamiętniającymi transporty.

W imieniu Fundacji oraz Polaków zapłonął też znicz przed historycznymi wagonami bydlęcymi, jakich Niemcy używali do przewożenia Żydów na zagładę do Auschwitz.

„Stojąc w miejscu, gdzie Niemcy przywozili transporty deportacyjne z całej ówczesnej okupowanej Europy, uczciłam minutą ciszy (…) wszystkie francuskie ofiary” – powiedziała Molenda.

Pierwszy transport francuskich Żydów dotarł do niemieckiego obozu Auschwitz 30 marca 1942 r. z obozu Compiegne. Było w nim 1112 osób. Część z nich internowana była w Drancy. Muzeum Auschwitz przypomniało, że ten transport nie został poddany selekcji. Wszyscy przywiezieni zostali zarejestrowani w obozie jako więźniowie. Wojnę przeżyły tylko 23 osoby.

Muzeum Auschwitz podało, że łączna liczba Żydów deportowanych do obozu z okupowanej Francji oraz Vichy to ponad 69 tys. osób. Prawie 42 tys. zostało zamordowanych w komorach gazowych bezpośrednio po selekcji, a ponad 27 tys. zostało zarejestrowanych jako więźniowie.

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau przypomniała, że „Judenrampe”, jako miejsce wyładunku transportów deportacyjnych, funkcjonowało od wczesnej wiosny 1942 r. do maja 1944 r.

„To tu, wysiadając z bydlęcych wagonów przed dwoma budynkami obozowych magazynów żywnościowych, przybyli ludzie byli dzieleni w selekcjach na tych, którzy są przydatni dla III Rzeszy i będą pracować w obozie, i na tych, którzy od razu zostaną skierowani na śmierć do komór gazowych. Przez trzy lata to miejsce stało się stacją końcową dla ok. 500 tys. przymusowo deportowanych przez Niemców na śmierć więźniów” – przypomniała Agnieszka Molenda.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziesięć − sześć =