Biedroń chce nowego planu Marshalla

Paweł Skutecki26 marca, 20207 min

Europa potrzebuje dziś nowego impulsu gospodarczego, nowego planu Marshalla – uważa kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Zapewnił, że będzie współpracował w opracowaniu takiego planu, który nie tylko ma ratować europejską gospodarkę, ale sprawić by mogła konkurować z innymi gospodarkami świata.

Warszawa, 23.03.2020. Lider i założyciel partii Wiosna, kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń podczas konferencji prasowej przy pomniku Armii Krajowej przed Sejmem, 23 bm. w Warszawie. (kf) PAP/Mateusz Marek

Biedroń przypomniał na konferencji prasowej, że w czwartek odbędzie się nadzwyczajna sesja Parlamentu Europejskiego, na której mają być głosowane propozycje Komisji Europejskiej dot. wsparcia krajów w czasie pandemii.”Europa dzisiaj wymaga czegoś, co w czasie pandemii koronawirusa jest najważniejsze – wymaga solidarności. Ta solidarność dzisiaj potrzebna jest dla wszystkich 27 krajów wspólnoty europejskiej. Solidarność, która w przypadku PE dzisiaj będzie wyglądała w ten sposób, że podejmiemy trzy ważne decyzje” – powiedział Biedroń.

Pierwsza z nich dotyczyć będzie głosowania w sprawie Funduszu Solidarności UE, który „wspiera państwa UE w czasach kryzysu na przykład związanego z powodzią, z suszą, z różnego rodzaju klęskami żywiołowymi”. „Będziemy dzisiaj głosowali nad rozszerzeniem tego Funduszu Solidarnościowego o pomoc w czasie pandemii koronawirusa” – powiedział Biedroń.

Drugie głosowanie – zaznaczył – dotyczyć będzie inicjatywy inwestycyjnej w ramach UE. „To uwolnienie ogromnej ilości środków – 27 mld euro na inwestycje w ramach UE. 27 mld euro to są te rezerwy, które z różnych powodów są dzisiaj w dyspozycji UE, które mogą być przeznaczone na walkę z koronawirusem, ale także na inwestycje prorozwojowe poszczególnych krajów” – zaznaczył europoseł.

I co najważniejsze – dodał – „Polska będzie prawdopodobnie największym beneficjentem tych środków”. „Polska otrzyma aż 7,4 mld euro, z tych 27 mld euro przeznaczonych dla wszystkich krajów UE” – podkreślił Biedroń.

Trzecie głosowanie o którym powiedział kandydat Lewicy na prezydenta dotyczyć będzie uwolnienia tzw. slotów w transporcie lotniczym. „Takich czasowych reguł dotyczących samolotów. Tego jak one się przemieszczają na terenie UE. To ważne, żeby także jeśli chodzi o linie lotnicze poszczególnych krajów, poszczególnych przewoźników, także tutaj miały bardziej elastyczne formy działania, jeśli chodzi o transport pasażerów w czasach pandemii” – powiedział Biedroń.

Jego zdaniem Europa potrzebuje dzisiaj nowego impulsu gospodarczego. „Europa potrzebuje dzisiaj nowego planu Marshalla. Liderzy UE zaczynają dzisiaj mówić o potrzebie nowego planu dla Europy, odważnego planu, w tych trudnych czasach, który sprawi, że nie zrobimy jednego kroku do przodu, ale zrobimy kilka kroków do przodu, jeśli chodzi o rozwój naszego społeczeństwa. Nadamy wielki impuls naszej gospodarce, której priorytetem powinno być ratowanie miejsc pracy, wsparcie dla bezrobotnych, wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Takie inwestycje, które sprawiać będą, że gospodarki naszych krajów będą jeszcze silniejsze” – powiedział kandydat na prezydenta.

Według niego, premier Hiszpanii, premier Włoch, czy prezydent Francji mają konkretny plan dla Europy. „I ja chciałbym powiedzieć – jako kandydat na prezydenta – że przyłączę się do tych liderów i będę razem z nimi pracował nad tym planem” – oświadczył Biedroń.

Poinformował, że odbył już rozmowy z przedstawicielami poszczególnych delegacji krajów w PE. „Pracuję z moimi kolegami i koleżankami w europarlamencie, z którymi dzisiaj będę razem głosował nad tym wielkim zastrzykiem finansowym dla Polski i pozostałych krajów UE” – powiedział Biedroń.

Zapowiedział też, że razem z przywódcami innych krajów będzie prowadził w czwartek telekonferencję. „I będziemy razem rozmawiali na temat wielkiego planu dla Europy. Planu, który przedstawimy jako propozycję na ten trudny czas, propozycje, żeby ratować gospodarkę Europy, a co więcej dać jej jeszcze energię i impuls do dalszego działania” – podkreślił europoseł.

„Będziemy postulować plan dla Europy – nowy plan Marshalla, który sprawi, że nasz kontynent będzie dzisiaj w stanie kryzysu nie tylko przetrwać, ale także konkurować z innymi gospodarkami świata” – dodał Biedroń. (PAP)

[reklama]

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk