Bezos sprzedał akcje Amazon tuż przed kryzysem na giełdzie

Karol Kwiatkowski26 marca, 20204 min

To wiadomość, która nie powinna nikogo zaskoczyć: osoby odpowiedzialne za największe amerykańskie firmy rzuciły na giełdę akcje warte miliardy dolarów tuż przed pandemią koronawirusa. Kierownictwo publicznych spółek amerykańskich sprzedało około warte pk. 9,2 miliarda dolarów akcje własnych spółek od początku lutego do końca ubiegłego tygodnia – informuje Wall Street Journal.

Tysiące akcjonariuszy wykonało podobne ruchy. Członkowie kadry kierowniczej amerykańskich spółek sprzedali co najmniej akcji warte co najmniej miliard dolarów w lutym i w marcu, ale nie sprzedali żadnej akcji w poprzednim roku. Liczby te nie zawierają żadnych oskarżeń o wykorzystywanie informacji poufnych (oprócz tych, które są wymierzone przeciwko republikańskiemu senatorowi Richardowi Barrowi i innym).

Żaden z nich nie sprzedał jednak więcej niż Jeff Bezos z Amazon, który sprzedał akcje Amazon wartości ok. 3,4 miliarda dolarów tuż przed szczytem giełdy w połowie lutego – stwierdził Wall Street Journal. Co stanowi ponad jedną trzecią wszystkich akcji sprzedanych przez najwyższy szczebel amerykańskiej kadry zarządzającej spółkami giełdowymi.

Sekretarz obrony Ash Carter oprowadza Jeffa Bezosa, założyciela, prezesa i CEO Amazon.com podczas wizyty w Pentagonie podczas wizyty 5 maja 2016 r. (DoD photo by Senior Master Sgt. Adrian Cadiz)

Bezos podobno sprzedał więcej akcji w pierwszym tygodniu lutego niż w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a to tylko 3% wszystkich jego udziałów w Amazon. Gdyby Bezos, którego wartość netto szacuje się na około 110 miliardów dolarów, trzymałby te akcje kilka dni dłużej, poniósłby straty w wysokości 317 milionów dolarów, przynajmniej na papierze. Innymi słowy, Bezos sprzedał swoje akcje z wielkim wyczuciem. Krótko po szczycie z 19 lutego indeks S&P 500 odnotował najszybszą 30% wyprzedaż w historii, podobno przekraczając spadki odczuwalne podczas Wielkiego Kryzysu.

[reklama]

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk