Warning: Illegal string offset 'custom_css_post_id' in /home/server214716/ftp/wordpress/wp-includes/theme.php on line 1059

PolskaKancelarie notarialne czynne

Karol Kwiatkowski Karol Kwiatkowski25 marca, 20206 min

Obowiązujące przepisy prawa ani żadne decyzje organów administracji publicznej nadal nie nakładają obowiązku zamykania lub ograniczenia działalności kancelarii notarialnych – głosi stanowisko Krajowej Rady Notarialnej (KRN) zamieszczone w środę na stronie notariatu.

pixabay.com

KRN wydała stanowisko – jak zaznaczono – w związku z licznymi zapytaniami notariuszy związanymi z zagrożeniem koronawirusem oraz z ogłoszonym we wtorek zmienionym rozporządzeniem ministra zdrowia dotyczącym stanu epidemii. W tym rozporządzeniu wskazano m.in., że w okresie od 25 marca do 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się przemieszczania się z wyjątkiem np. wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych; zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej oraz zakupu towarów i usług. Nowe przepisy zakazują też od 25 do 11 kwietnia organizowania zgromadzeń.

Jak przypomniała jednak KRN, rozporządzenie określiło wyjątki od zakazu organizowania zgromadzeń i stanowi, że nie stosuje się go „do spotkań i zebrań związanych z wykonywaniem czynności zawodowych lub zadań służbowych lub pozarolniczej działalności gospodarczej”. „Zatem zakazy te nie dotyczą czynności notarialnych” – wskazała Rada.

W związku z tym – w ocenie KRN – „obowiązujące przepisy prawa ani żadne decyzje organów administracji publicznej nadal nie nakładają obowiązku zamykania lub ograniczenia działalności kancelarii notarialnych”.

Jednocześnie w stanowisku podkreślono, że „z uwagi na stan epidemii, za w pełni uzasadnione uważa się przyjmowanie wszelkich płatności dokonywanych w kancelariach notarialnych – również podatków oraz opłat sądowych – w formie bezgotówkowej, w tym także przy użyciu kart płatniczych”.

KRN przypomniała także swoje poprzednie stanowisko ws. zagrożenia koronawirusem z zeszłego tygodnia. Wówczas Rada pisała, że decyzje dotyczące ograniczeń w funkcjonowaniu kancelarii notarialnych, w tym na przykład czasu ich otwarcia, podejmować mogą wyłącznie w sposób samodzielny i suwerenny poszczególni notariusze. Zgodnie z Prawem o notariacie kancelaria notarialna powinna być czynna w dniach powszednich co najmniej sześć godzin dziennie.

„W sytuacji zagrożenia epidemicznego, jakie zostało ogłoszone w Polsce, KRN wyraża pogląd, że dyspozycja (…), zgodnie z którą kancelaria powinna być czynna w dniach powszednich co najmniej sześć godzin dziennie, może ulegać modyfikacjom w zależności od konkretnej sytuacji epidemicznej w określonym miejscu” – pisała tydzień temu KRN.

Jednocześnie KRN zaapelowała wówczas do wszystkich notariuszy w Polsce „o zgłaszanie do rad właściwych izb notarialnych przypadków ewentualnego zarażenia notariuszy, pracowników kancelarii oraz rodzin tych osób wirusem SARS-CoV-2, a także sytuacji ograniczenia funkcjonowania kancelarii z uwagi na zagrożenie epidemiczne”. Z kolei rady tych izb poprosiła o niezwłoczne przekazywanie takich informacji do KRN. W środę powtórzono ten apel.

„KRN zapewnia, że po uzyskaniu niezbędnych danych co do skutków ekonomicznych spowodowanych w polskim notariacie przez epidemię wirusa SARS-CoV-2, podejmie pozostające w jej kompetencjach decyzje mające na celu złagodzenie tych skutków wobec notariuszy” – zapowiedziano także w ostatnim stanowisku Rady. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

15 − 8 =

Nasza Polska, 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone