TeatrTeatr Żydowski on-line

Karol Kwiatkowski24 marca, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Spektakl „Dybuk” według sztuki Szymona An-skiego w reżyserii Mai Kleczewskiej zainauguruje we wtorek wieczorem repertuar on-line Teatru Żydowskiego wprowadzony ze względu na to, że wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte ze względu na stan epidemii.

wikipedia.org

„Dybuk” jest spektaklem opartym na tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym „Romeo i Julią”, ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej.

„Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski (autor scenariusza – PAP) nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego Getta Warszawskiego, a zburzonego prawie dokładnie dwa lata po premierze „Dybuka” w kwietniu 2017 roku” – przypomniał teatr w opisie wtorkowego spektaklu.

Jak zwrócono uwagę, dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. „Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale +przylgnęli+ do nas — żyjących. Istotą spektaklu jest powołanie na scenie życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami musimy przypominać o zamordowanych, o ich Życiu, by historia kolejny raz nie zatoczyła koła” – czytamy w tym opisie.

Transmisja on-line spektaklu będzie dostępna na kanale YouTube Teatru Żydowskiego o godz. 19.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

czternaście + 18 =